Hindistanlı Kadın Satranç Şampiyonu Sumya Swaminezan “Başımı Örtmem” Dedi, İran’daki Asya Satranç Şampiyonası’ndan Çekildi

 

isediyani

Hindistanlı kadın satranç şampiyonu Sumya Swaminezan “Başımı örtmem” dedi, İran’daki Asya Satranç Şampiyonası’ndan çekildi.

 

     Hindistanlı kadın satranç şampiyonu Sumya Swaminezan, başını kapatmayı reddettiği için İran’da düzenlenecek olan Asya Satranç Şampiyonası’ndan çekildi. Swaminezan, başını örtme zorunluluğunu “insan hakları ihlali” olarak niteledi.

     29 yaşındaki Sumya Swaminezan, “Mevcut koşullarda, haklarımı korumamın tek yolu, İran’a gitmemek. Sporda, dînî bir giysiyi dayatmanın yeri yoktur” dedi.

     Swaminezan’ın kararı sosyal medyada da aktivistlerden destek buldu. Hintli gazeteci Avijit Majumder, Twitter hesabından, “Eğer iyi bir profesyonel ve güçlü bir kadın veya erkekseniz, mağduru oynamanıza gerek yoktur. İşinizi yapar, sakin bir açıklama yayınlarsınız. Alkışları kabul et Sumya” mesajını yazdı.

     Geçen yıl da İranlı satranç oyuncusu Durse Dıraxşanî, Cebelitarık’taki bir karşılaşma sırasında başını örtmeyi reddedince ülkesinin takımından atılmış, ABD’ye katılarak Amerikan takımına katılmıştı.

     Teokratik gerici bir rejimin hüküm sürdüğü İran’da kadınların başlarını örtme zorunluluğu bulunuyor. İranlı kadınlar yıllardır özgürlükleri için mücadele ediyorlar.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     14 HAZİRAN 2018

 

241 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir