Antarktika’da Son 25 Yılda 3 Trilyon Ton Buzul Eridi

 

isediyani

Antarktika’da erimenin alarm seviyesinde hızlandığı, 1992 – 2017 yılları arasında 3 trilyon ton buzulun kaybedildiği bildirildi.

 

 

     Antarktika’da erimenin alarm seviyesinde hızlandığı, 1992 – 2017 yılları arasında 3 trilyon ton buzulun kaybedildiği bildirildi. Yeni yapılan bir uluslararası araştırma, Antarktika’nın 1992 – 2011 yılları arasında yılda neredeyse 84 milyar ton buzul kaybettiğini, eriyen buzul miktarının 2012 – 17 yılları arasında ise yılda 241 milyar tonu aştığını gösterdi. Toplamda ise 25 yılda 3 trilyon ton buzul kaybedildi.

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile çalışan 88 bilim insanının yaptığı araştırmada, çeyrek yüzyılda kıtanın eriyen buz tabakasının, Teksas kadar bir alanı 4 m derinlikte suyla kaplayacak miktarda olduğu hesap edildi. Bilim insanları, eriyen buzulların dünya okyanuslarında 7, 6 mm yükselmesine neden olduğuna da dikkati çekti.

     Araştırma ekibinde yer alan California Irvine Üniversitesi’nden Isabella Velicogna, “Endişelenmemiz gerektiği kanısındayım. Bu, çaresiz olduğumuz anlamına gelmiyor ancak işler beklediğimizden hızla ilerliyor” değerlendirmesinde bulundu. Washington Üniversitesi’nden Ian Joughin de en fazla erimenin meydana geldiği Batı Antarktika’nın “yıkık durumda” olduğuna dikkati çekti. Leeds Üniversitesi’nden Andrew Shepherd da tek başına Antarktika’nın yüzyılın sonuna kadar deniz seviyesinin yükselmesine 16 cm’lik katkıda bulunabileceğini vurguladı.

     Tek ölçümlü araştırmalardan farklı olan bu çalışmada, buzul kaybına 10 ile 15 uydu kullanılarak 24 değişik yöntem, hava ve yer ölçümlerinin yanısıra bilgisayar simülasyonları kullanıldığına da işaret edildi.

     NATURE, AJANSLAR

     14 HAZİRAN 2018

 

296 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir