Yunanistan’ın Çocukça İnadı Sonuç Verdi | Makedonya Cumhuriyeti’nin İsmi Değişti

 

isediyani

Yunanistan ve Makedonya isim konusunda anlaşmaya vardı. Makedonya’nın ismi “Kuzey Makedonya” olarak değiştirildi.

 

     Yunanistan ve Makedonya isim konusunda anlaşmaya vardı. Makedonya’nın ismi “Kuzey Makedonya” olarak değiştirildi.

     Ülkenin yeni resmî adı, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev tarafından duyuruldu. AMNA haber ajansına konuşan Yunanistan Başbakanı Aléksis Çipras ise, “Yunan tarafının öne sürdüğü bütün şartları karşılayan, iyi bir anlaşmaya vardık. Coğrafî olarak tüm kullanımları karşılayan bir isim üzerinde anlaştık” dedi.

     Yunanistan ile Makedonya arasındaki bu “isim sorunu”nun 27 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Türkiye dahil 142 ülke, Makedonya’yı anayasal adı olan “Makedonya Cumhuriyeti” ismiyle tanırken, Yunanistan, kendi sınırları içinde “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle bu ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu.

     Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den beri güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya üye olamıyor. Makedonya’nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin BM Genel Kurulu’nda oybirliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının Nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya” (FYROM) adıyla üyeliğe kabul edilmişti. Makedonya’nın, Avrupa ekseninde kalmasını isteyen başta Almanya olmak üzere AB ülkeleri, sorunun çözüme kavuşmasını destekliyor.

     SEDİYANİ: “DÜNYADA 7 ÜLKENİN DAHA İSMİNİN DEĞİŞMESİ GEREKECEK”

      İki ülke arasında 27 yıllık geçmişi olan bu ilginç “isim sorunu” hakkında yazar ve seyyah İbrahim Sediyani, 2008 yılında 2023 Dergisi’nde ilginç bir makale kaleme almıştı.

     Sediyani’nin 2023 Dergisi’nin Aralık 2008 tarihli 92. sayısında yayınlanan “Yunanistan Ciddîye Alınırsa 7 Ülkenin Daha İsminin Değişmesi Gerekecek” başlıklı yazısını bu linkten okuyabilirsiniz:

     http://www.sediyani.com/?p=3956

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     12 HAZİRAN 2018

 

624 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir