Samanyolu’nda Yeni Doğan 3 Yıldız Sisteminin Çevresinde Elmas Tozları Keşfedildi

 

isediyani

Samanyolu’nda yeni doğan 3 yıldız sisteminin çevresinde elmas tozları keşfedildi.

 

 

     Samanyolu’nda yeni doğan 3 yıldız sisteminin çevresinde elmas tozları keşfedildi.

     Kum tanesinden yüzbinlerce kat küçük kristal karbon zerreleri olan elmas tozlarının, Batı Virginia’da Ulusal Bilim Vakfı’nın Green Bank (GBT) ile Avustralya’daki ATCA teleskoplarıyla 14 yeni doğan yıldız sisteminin incelenmesi sırasında keşfedildiği bildirildi. Çevrelerinde elmas tozlarının döndüğü genç yıldız sistemlerinin, V892 Tau, HD 97048 ve MWC 297 olduğu belirtildi.

     Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği bu keşif, Samanyolu galaksisinde oluşum sürecindeki gezegenlerden yayılan gizemli kozmik mikrodalga “parıltı” kaynağı olmaları nedeniyle heyecan verici olarak nitelendiriliyor. Makalenin yazarlarından David Frayer, keşif için, “Bu, gelişimi süren gezegen disklerinden yayılan tuhaf mikrodalga emisyonun ilk açık tespiti” ifadesini kullandı.

     Gökbilimciler, sistemlerden çıkan kızılötesi ışının keşifle uyumlu olduğunu belirterek, oluşum aşamasındaki gezegen disklerinde toplam karbonun yüzde bir ilâ ikisinin, elmas tozu haline geldiğinin hesap edildiğini açıkladı.

     NATURE ASTRONOMY, AJANSLAR

     12 HAZİRAN 2018

 

302 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir