İsrail’de Eski Ahit Dönemine Ait Gizemli Bir Kral Heykelciği Bulundu

 

isediyani

İsrail’de kimi tasvir ettiği belirlenemeyen 3000 yıllık gizemli bir heykelcik bulundu. Heykelciğin, Eski Ahit (Tevrat) döneminden bir krala ait olabileceği düşünülüyor.

 

     İsrail’de kimi tasvir ettiği belirlenemeyen 3000 yıllık gizemli bir heykelcik bulundu. Heykelciğin, Eski Ahit (Tevrat) döneminden bir krala ait olabileceği düşünülüyor.

     5 cm boyutundaki heykelcik, bölgede son derece ender rastlanan bir figüratif sanat örneğini oluşturuyor ve Tevrat krallarıyla ilişkili bir dönem olan M. Ö. 4. yy’a tarihleniyor. Sakalının bir kısmı kayıp olan heykelcik günümüze kadar çok iyi korunmuş ve daha önce bulunan benzeri bir örnek bilinmiyor.

     Akademisyenler, figür altın bir taç giydiği ve kıvırcık sakallı olduğu için kraliyeti temsil ettiğini biliyor ancak hangi kralı sembolize ettiği veya hangi krallığa hükmettiği konusunda emin değiller. Arkeologlar sözkonusu figürini, İsrail’in Lübnan sınırının hemen güneyinde bulunan ve günümüzün Metula kentinin yakınında yer alan Abel Beth Maacah adlı bir alanda yapılan kazılar sırasında 2017 yılında ortaya çıkardılar.

     M. Ö. 9. yy’da, bu antik şehir üç bölgesel güç arasında bir sınır bölgesinde yer alıyordu: Doğuda merkezi Şam olan Arami Krallığı, batıda Fenike kenti Tyre, güneyde ise başkenti Samaria olan İsraili Krallığı.

     Kazıya başkanlık eden İbrani Üniversitesi arkeoloğu Naama Yahalom-Mak, “Bu yer çok önemli çünkü bölgenin Arami – Şam ve İsrail arasında el değiştirmiş olabileceğine işaret ediyor” diyor. Yahalom-Mak’in ekibi, 2017 yazında devâsâ Demir Çağı yapısının zeminini kazıyordu. Heykelciğin bulunduğu katman, İsrail ve Yahuda’nın rakip Tevrat krallıkları ile ilişkili çağa kadar uzanıyor.

     İsrail Müzesi’ndeki arkeologlar ve küratörler, bu eseri sergilemek için bir an önce çalışmalara başladılar. Bunun üzerine eserin, Yakındoğu Arkeolojisi dergisinin Haziran ayında yayınlanması için ayrıntılı bir rapor hazırlandı.

     İsrail Müzesi’nin Demir Çağı ve Pers arkeolojisi küratörü Eran Arie, keşfin türünün tek örneği olduğunu söylüyor ve “Demir Çağ’da, herhangi bir figüratif sanat varsa, bunlar çok düşük kalitede. Fakat bu eser mükemmel kalitede yapılmış” açıklamasını yapıyor.

     Sözkonusu heykelcik, Antik Mısır ve Yakındoğu’daki takı, küçük insan ve hayvan figürinlerinde popüler olan cam benzeri bir malzeme olan fayanstan yapılmış. Yahalom-Mak, “Yüzünün rengi, silikat macununda bulunan bakır rengi nedeniyle yeşilimsi” diyor. Fakat bu kişinin Yakındoğu’da bir hükümdar olarak tanımlanması için can alıcı ipucu, çok ilginç saç modeli olması. Bu saç modeli, Antik Mısırlılar’ın sanat eserlerinde komşu Yakındoğu halklarını tasvir ettikleri modellere benziyor. “Bu kişi, Semitik insanların tasvir edildiği genel biçimi temsil ediyor”, diyor Yahalom-Mak.

     Karbon-14 tarihlemesi, heykelciğin yapımına dair 9. yy dışında daha kesin bir tarih veremediği için, potansiyel tarih aralığı oldukça geniş. Yahalom-Mak bu konuda, “Biz burada sadece tahmin yürütebiliyoruz. Bu bir çeşit oyun gibi. Geçmişten gelen bir merhaba gibi. Fakat bunun hakkında daha fazla birşey bilmiyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor.

     Akademisyenler, başın bağımsız bir parça mı yoksa daha büyük bir heykelin parçası mı olduğunu tartışırken, kazı ekibi gizemli kralın başının bulunduğu yerde kazmaya yeniden başlayacak.

     THE GUARDIAN, ARKEOFİLİ

     11 HAZİRAN 2018

 

412 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir