Jüpiter’deki Şimşeklerin Sırrı Çözüldü

 

isediyani

Bilim insanları, Jüpiter’in kutup bölgelerinde yoğunlaşan şimşeklerin sırrını çözmeyi başardı.

 

 

     Bilim insanları, Jüpiter’in kutup bölgelerinde yoğunlaşan şimşeklerin sırrını çözmeyi başardı.

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) araştırmacıları, Jüpiter keşif misyonu Juno’nun sağladığı yeni veriler sayesinde Jüpiter’de neden Dünya’da olduğu gibi şimşeklerin ekvator bölgesinde değil, kutuplarda yoğunlaştığını açıklamayı başardıklarını duyurdu. NASA’nın Jüpiter keşif uydusu Juno’nun Mikrodalga Radyometre Enstrümanı (MWR) ile şimşeklerin daha önce kaydedilmeyen tayf genişliklerindeki elektrik frekans ölçümlerini yapan bilim insanları, şimşeklerin nitelik olarak Dünya’dakilere benzer güçte ve frekansta olduğunu keşfetti.

     Buna rağmen şimşeklerin yoğunlaştığı bölgelerin Dünya’dan neden farklı olduğunu araştıran bilim insanları, yanıtı Güneş kaynaklı ısınmada buldu. Jüpiter’in yörüngesi Güneş’e, Dünya’ya göre 5 kat daha uzak olduğuna, bu yüzden gaz devinin Güneş’ten, Dünya’nın 25’te biri kadar ısı alabildiğine işaret eden araştırmacılar, gezegenin ekvator bölgesinde belirli bir ısınma yaratmakla birlikte, Dünya’da olduğu gibi yoğun buharlaşmaya sebep olmadığını belirtti.

     Güneş kaynaklı ısınma Jüpiter’de, Dünya’nın aksine ekvator bölgesinde atmosferin üst kesimlerini belirli düzeyde ısıtarak istikrarlı bir iklim oluşmasını sağlıyor. Yukarılardaki ısınma alttaki gazların yükselmesini engelleyerek ve cepheler arasında dikey elektrik şarjları oluşmasını, yani şimşeklerin ortaya çıkmasını engelliyor. Kutup bölgelerinde atmosferin üst kısımlarının yeterince ısınmaması çekirdekteki sıcak gazların yükselerek yukarı çıkmasına neden oluyor. Bu durum şimşeklerin oluşmasına yol açıyor.

     Jüpiter’deki şimşekler ilk kez 1979 yılında NASA’nın Voyager 1 uzay aracı tarafından tespit edilmişti. NASA’nın 2011’de uzaya fırlattığı Juno uydusu, Temmuz 2016’da Jüpiter’e vardığından bu yana gezegen yörüngesinde keşif faaliyetlerini sürdürüyor.

     NATURE, AJANSLAR

     10 HAZİRAN 2018

 

382 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir