Mars’ta Organik Maddelere Rastlandı

 

isediyani

NASA, Mars’ın Gale Krateri’nden alınan nümûnelerde organik maddelere rastladı.

 

 

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kızıl gezegen Mars’ın Gale Krateri’nden alınan nümûnelerde organik maddelere rastladı.

     Bilim insanları, Mars’ta 2012’den bu yana incelemeler yapan Curiosity keşif aracı tarafından Gale Krateri’nin tabanındaki yaklaşık 3, 5 milyar yıllık kayalıkta organik maddeler bulunduğunu açıkladı. Araştırmacılar, Mars’ta bulunan organik maddelerin, eski bir yaşam kanıtı, yaşam için bir besin kaynağı ya da yaşam yerine var olan başka bir şey olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

     NASA’nın Kaliforniya’daki Jet İtki Laboratuvarı’ndan Ashwin Vasavada, “Eğer herhangi bir zamanda yaşam vardıysa, gelecekteki misyonlarla eski yaşam belirtilerini bulabilme şansı yükselir” dedi. Diğer yandan, Curiosity, Mars’ın atmosferindeki metanı ölçmek için ayarlanabilir lazer spektrometresini kullandı. Curiosity’nin, Mars atmosferindeki mevsimsel metan artışlarını da doğruladığı bildirildi. Araştırmacılar, biyolojik bir kaynağı gözardı edemeyeceklerini belirtti.

     Mars’ta bir zamanlar mikroorganizmaların bulunduğu, hatta hâlâ bulunuyor olabileceği ihtimalini akla getiren yeni bulguların, kızıl gezegende geçmişte ya da halihazırda bir yaşamın kanıtı olarak ele alınabileceği bildirildi.

     AJANSLAR

     8 HAZİRAN 2018

 

283 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir