400 Bin Yıllık Yarımburgaz Mağaraları Kaderine Terkedildi

 

isediyani

İstanbul’da 400 bin yıllık tarihe sahip Yarımburgaz Mağaraları kaderine terkedildi.

 

 

     İstanbul’da 400 bin yıllık tarihe sahip Yarımburgaz Mağaraları kaderine terkedildi. Başakşehir’de bulunan ve 4 ayrı mağaradan oluşan Yarımburgaz Mağaraları’nda 1960’lı yıllarda ilk arkeolojik çalışmalar yapılmış ve önemli bulgulara erişilmişti.

     Mağaraların yeterince korunamadığını belirten uzmanlar, dünya tarihi için de önemli yer tutan mağaraların topluma kazandırılması gerektiğini savunuyor. Daha önce bölgede yapılan arkeolojik inceleme ekibi arasında yer alan Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Yiğit Özar, tarihî yerlerin kaderine terk dilmesine tepkili. Bölgenin yeterince korunamadığını belirten Özar, “Yarımburgaz Mağaraları İstanbul çevresinde bulunan en büyük arkeolojik kazı alanlarından biri. Burada aynı zamanda Neolitik dönem kültürlerinin Avrupa’ya aktarımı ile ilgili de önemli arkeolojik buluntulara rastlanıyor. Bu bulgular da bilim literatürüne ‘Yarımburgaz Kültürü’ olarak geçiyor. Bu mağaraların Bizans döneminde şapel olarak kullanıldığını da biliyoruz. Bunları yukarı mağaradaki bulgulardan anlıyoruz” diye konuştu. Mağaraların 1977 yılında “birinci derece arkeolojik varlık” olarak tescillendiğini belirten Özar, “Bu yasal koruma yerine getirilemiyor. 80’lerden sonra özellikle çok sayıda film ve dizi çekimi için kullanılıyor. Tarkan filmleri ve birçok dizinin bir bölümü burada çekildi. Ne yazık ki bu çekimler mağaraya çok ciddi tahribatlar yarattı. Örneğin ‘Yor’un Öyküsü’ filminde mağara içine bir çukur kazıldı, içi su ile doldurularak dinamitle patlatıldı. Bu patlama sırasında da mağara içindeki önemli arkeolojik kalıntılar da parçalandı” dedi.

     Semt sakinleri de artık mağaralarda yaşayan madde bağımlılarından rahatsız olduğunu belirtiyor. 71 yaşındaki Seyit Azez, “Buraya bazen geliyorlar, uyuşturucu içiyorlar. Milletin peşine takılıp para istiyorlar. Biz bu durumdan rahatsızız. Bazen de bağırıp çağırıyorlar. Bir ara çağırdılar, ‘Üzerinde altın var mı?’ dediler, ama sonra gelip dokunmadılar bana. Çocuklarımız var. Onları tek başına sokağa bırakmaya korkuyoruz” dedi.

     AJANSLAR

     6 HAZİRAN 2018

 

417 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir