Gökçeada (İmroz) Rum Lisesi, CERN Yarışmasında İlk 30’a Girdi

 

isediyani

Çanakkale (Qalâ-i Sultaniye) ilimizin bir ilçesi durumundaki ve Ege Denizi üzerinde yer alan Gökçeada (İmroz) adlı adada bulunan Gökçeada Rum Lisesi öğrencileri, 195 okulun katıldığı fizik yarışmasında ilk 30’a girdi.

     Çanakkale (Qalâ-i Sultaniye) ilimizin bir ilçesi durumundaki ve Ege Denizi üzerinde yer alan Gökçeada (İmroz) adlı adada bulunan Gökçeada Rum Lisesi öğrencileri, 195 okulun katıldığı fizik yarışmasında ilk 30’a girdi.

     Gökçeada Rum Lisesi, “Cosmic Shield Turkey” grup ismi ile Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin düzenlediği yarışmaya katıldı. Gökçeadalı öğrenciler, 195 okulun katıldığı fizik yarışmasında ilk 30’a girmeyi başardı. Gökçeada Rum Lisesi Müdürü Ioakeim Kampúropúlos, yaptığı açıklamada, “Bizim için çok önemli ve özel bir başarı. Çok mutluyuz, öğrencilerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

     Gökçeada’da 1954 yılında eğitim – öğretim hayatına başlayan Özel Gökçeada Rum Lisesi, öğrenci yetersizliği nedeni ile 1975 yılında kapanmıştı. Okul, 2015 yılında yeniden tedrisata başlamıştı.

     Özel Gökçeada Rum Lisesi, 2017 – 18 eğitim – öğretim yılı başında planlaması yapılan, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) gezisini geçtiğimiz günlerde başlattı. Bu yıl CERN’deki yarışmaya dünya genelinden 195 okulun katıldığı öğrenildi. “Cosmic Shield Turkey” adıyla fizik yarışmasına katılan Özel Gökçeada Rum Lisesi öğrencileri, 195 okul içinde ilk 30’a kalmayı başardı. 4 öğretmen ve 17 kişilik kafile ile CERN’e giden Gökçeada Rum Lisesi kafilesi, yapılan çalışmaları yerinde inceleme, araştırma merkezini gezme fırsatı da buldular.

     Okul Müdürü Ioakeim Kampúropúlos, CERN yolculuğunu sosyal medyadan Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” sözü ile duyurdu. Kampúropúlos, İsviçre’nin Cenevre (Genève) şehrinde yaptığı değerlendirmede, “Bizim için çok önemli ve özel bir başarı. Çok mutluyuz, öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Aylar süren bir çalışmanın sonucunda bu başarı yakalandı. Derslerden sonra, Cumartesi günleri hocamız ve öğrencileri bu proje üzerinde çalıştılar. Çok büyük emek ve zaman harcadılar, şimdi bunun da karşılığını almış oldular” dedi. Öğretmen ve öğrencilere teşekkür eden Kampúropúlos, “Bu tabiî aynı zamanda Gökçeada millî eğitim camiâsının bir başarısıdır. Geliştirilen ilişkiler, karşılıklı iletişim ve dayanışmanın da bir ürünüdür. Gökçeada’nın Tepeköy’ünde, belki de dünyanın en küçük lisesiyiz. Böyle büyük bir başarı bizim için çok özel bir anlam taşıyor” diye konuştu.

     Gökçeada Rum Lisesi’nin öğrencileri “Albedo Neutrons” yani “Albido Nötronları” isimli projeleri ile CERN yarışmasına katıldılar. Projenin sorumlu öğretmeni Dimitri Frangatzis, projede yer alan öğrencilerin isimleri ise Vasiliki Katakalo, Teodoros Frangatzis, Peter Fraggatzis. Bu ekibe proje süresince lojistik destek sağlayan ekipte ise yine Gökçeada Rum Okulu öğrencileri Vasilis Yeorgiu ve Filimonas Xaralampidis yer aldı.

     AJANSLAR

     6 HAZİRAN 2018

 

518 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir