80 Yaşında Judocu Oldu

 

isediyani

Adana (Kilikya) ilimizin Yüreğir (Úregir) ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Ayten Alataş, 4 yıldır torununu spor salonuna götürürken “Neyim eksik? Ben de yaparım” deyip kendisi de sporcu oldu.

 

     Adana (Kilikya) ilimizin Yüreğir (Úregir) ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Ayten Alataş, 4 yıldır torununu spor salonuna götürürken “Neyim eksik? Ben de yaparım” deyip kendisi de judocu oldu.

     Ayten Teyze, 4 yıldır judo sporu yapan torunu Ayşe Begüm Türk’ü Yüreğir’deki Yavuzlar Spor Salonu’na götürüp getirirken “Ben de yapabilirim” deyip şalvarının üstüne judo elbisesini giydi ve kemerini de takarak antrenmanlara katılmaya başladı.

     Ayşe Begüm, spor yapmaya başladığından beri ninesinin judoya ilgisinin olduğunu, kendisine sürekli taktikler verdiğini belirterek şunları söyledi: “Ninemle birlikte 3 aydır judo yapmaya başladık. Ninemin judo sevgisi küçüklükten geliyor. Bekir Amca diye biri ‘Şeker vereceğim’ dermiş, judo tekniğini anlatırmış. Ninem de ona göre yapar, kazanırmış. Beni gördü, heveslendi. Bana ‘Antrenmandayken şöyle yap, böyle yap’ derdi. Hocamıza sordu, ‘Antrenmanlara girebilir miyim?’ diye. Hoca da ‘Girebilirsin’ dedi. İzin gelince ninem de bizimle antrenmanlara başladı. Burada teknikler görüyoruz, maçlar yapıyoruz. Şehir dışına maçlara da gidiyoruz.”

     Ayten Teyze de, judoyu kavga sporu olduğunu sandığını, torununa judo ile ilgili sorular sordukça merakının arttığını belirterek, “Soruyordum torunuma sürekli. Görmediğim için inanamıyordum, judoyu kavga zannediyordum. ‘Gideyim, göreyim’ dedim. Geldim, gördüm. Kavga değilmiş, çok hoşuma gitti” dedi. 3 aydır antrenmanlarda gençlerle minderde yarıştığını belirten Ayten Teyze, judonun sağlığına çok iyi geldiğini, fıtık rahatsızlığını büyük ölçüde atlattığını söyledi. Ayten Alataş, “İçimde judo sevgisi vardı zaten. Hocamız sağolsun, ‘Katılabilir miyim?’ diye sordum, O da kabul etti. Allah razı olsun. Bir heves içinde kendimi spor sahasına attım. Sahayı bana bıraktılar. Ben de onun için şimdilik sahada sporumu yapıyorum. O hevesimi de aldım. Daha da yapmak niyetindeyim. 80 yaşındayım. Bir 80 yıl daha yaşasam yine aynı sporu yapacağım. Allah ömür verirse” ifadelerini kullandı. Ayten Teyze, antrenmanlarda vaktinin çok güzel geçtiğini, gençlerle judo yaptıklarını belirterek, “Bütün annelere babalara söylüyorum, bu bir kavga değil. Çocuklarını herhangi bir spora göndersinler. Bu sporun büyüğü, küçüğü yokmuş. Ben 80 yaşında geliyorum. Onlara bir örnek oldum. Gençlerimiz de gelsin. Çocuklarımız da kendilerini savunsunlar, öğrensinler. Kendilerini korumasını bilsinler” diye konuştu.

     AJANSLAR

     29 MAYIS 2018

 

388 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir