Sibirya’da 50 Bin Yıllık Homo Sapiens Kemikleri Bulundu

 

isediyani

Rusya’nın Sibirya bölgesinde bazıları 27 bin – 30 bin yıl öncesine tarihlenen, bazıları da 50 bin yıl öncesine tarihlenen homo sapiens kemikleri bulundu.

 

 

     Rusya’nın Sibirya bölgesinde bazıları 27 bin – 30 bin yıl öncesine tarihlenen, bazıları da 50 bin yıl öncesine tarihlenen homo sapiens kemikleri bulundu. Sibirya’da bulunan 50 bin yıllık kemikler, şimdiye kadar Afrika ve Ortadoğu dışında bulunan en eski homo sapiens kemikleri olabilir.

     Baykal Gölü yakınlarındaki kazılarda ortaya çıkarılan “aslan avcısı antik insan” kalıntıları, Max Planck Enstitüsü tarafından incelemeye alındı. Burtatya’da bulunan bulgular eğer homo sapiens olarak doğrulanırsa, bu, Sibirya’ya homo sapiensin gelişi hakkındaki bilgilerimizi değiştirecek.

     Bölgede daha önce ortaya çıkarılan kemiklerin en eskisi 50 bin yıl öncesine, daha yenileri ise 30 bin yıl öncesine tarihleniyor. Bu kemiklerin, taş aletlerin ve diğer hayvan kemiklerinin yanında bulunmuş olması, bu insanların mağara aslanları, bizonlar, atlar ve geyikleri avladığını gösteriyor.

     Arkeoloji ve Etnografi Enstitüsü’nden araştırmacı Dr. Evgeniy Rogovskoiy, yaptığı açıklamada, “Kemikler 2016 yılında, kurtarma kazıları sırasında Buryatya’nın bir köyünde bulunmuştu. Yeni bir yol inşâ etmek için çalışmalar başlamak üzereydi, bu yüzden arkeologlar sahadan herhangi bir malzeme alıp alamayacaklarını görmek için buraya koştular. Kemikler yüzeyin yarım metre altında bulundu. Ancak şimdi bilim dünyasına bulgularımızı tanıtabiliyoruz, çünkü test sonuçlarını bekliyorduk. Elimizde çok fazla kemik bulgusu var. Bazıları 27 bin ilâ 30 bin yıl öncesine tarihlenirken, bazıları 50 bin yıl öncesine tarihleniyor” dedi.

     Rogovskoiy’in belirttiğine göre, daha geç döneme tarihlenen kemikler modern insanlara ait. Fakat daha eski olan kemikler şimdi teste tabi tutuluyor. Zira bu kemiklerin homo sapiens mi, neandertal mi yoksa başka bir insan türüne mi ait olduğu henüz kesin değil. Araştırmacılar, 50 bin yıllık kemiklerin homo sapiense ait çıkması halinde, bunların şimdiye kadar Kuzey Avrasya’da bulunan en eski homo sapiens kalıntıları olacağını söylüyor. Dr. Rogovskoiy, daha önce bölgede çok eski kemiklerin de bulunduğunu, fakat bunların homo sapiense ait olmadığını belirtiyor.

     Bölgedeki arkeolojik kazı alanında bulunan bir dizi kemik bıçak, bunları kullanan insanların iyi birer avcı olması gerektiğine işaret ediyor. Alanda bulunan keskin aletler, yarı değerli topaz ve kaya kristalinden yapılmış. Bulgulardan bir diğeri olan takı ise, mağara aslanı dişinden yapılmış.

     Enstitü direktörü Dr. Mihail Şunkov, yaptığı açıklamada, “Bulgunun önemini abartmak oldukça zor. Son birkaç on yılda, uzmanların Güney Sibirya’daki insan evriminin gelişimi hakkındaki düşünceleri oldukça hızlı değişiyor. Şimdi en önemli soru, homo sapiensin Sibirya’ya ilk olarak ne zaman ulaştığı ve bulgular bu sorunun aydınlanmasına yardımcı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

     Geçtiğimiz sene Fas’ta, şimdiye kadar bilinen en eski, 300 bin yıllık homo sapiens kalıntıları ortaya çıkmıştı. (Bu olayla ilgili Sediyani Haber’de 10 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan habere şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.sediyani.com/?p=16699)

     Ayrıca İsrail’deki bir mağarada bulunan bir çene kemiğinin de homo sapiense ait olduğu düşünülüyor. Bu çene kemiği yaklaşık 200 bin yıl öncesine ait ve daha önce Afrika dışında bulunan en eski homo sapiens kalıntısından en az iki kat daha eski.

     SIBERIAN TIMES, ARKEOFİLİ, SEDİYANİ HABER

     27 MAYIS 2018

 

432 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir