50 Bin Yıl Önce Aborjin Kıtası’na Ulaşan İlk İnsanlar, Gemilerle Gitmişlerdi

 

isediyani

Yapılan bir araştırma, Aborjin Kıtası’na ulaşan ilk insanların, 50 bin yıl önce kıtaya gemilerle geldiğini gösteriyor.

 

 

 

     Yapılan bir araştırma, Aborjin Kıtası’na ulaşan ilk insanların, 50 bin yıl önce kıtaya gemilerle geldiğini gösteriyor.

     Bugün beyaz işgalcilerin “Avustralya” adını verdiği Aborjin Kıtası’na insanların ilk kez nasıl ulaştıklarına dair gizemleri çözmek için çalışan araştırmacılar, ulaşımın adalar arasında kasıtlı olarak seyahate çıkacak büyük gruplar tarafından yapıldığını göstermek için gelişmiş derin deniz haritaları, yolculuk simülasyon teknikleri ve genetik bilgileri biraraya getirdi. Malezya Havayolları’na ait kayıp MH 370 uçağının enkazını araştırmak için kullanılan tekniklere benzer en modern modelleme yöntemini kullanan araştırma ekibi, Timor ve Roti adalarında üç arkeolojik alandan çıkan gemilerin muhtemel rotalarını izlemek için yüzlerce olası sefer yolunu simüle etti. Araştırma kapsamında rüzgârlar, okyanus akıntıları ve kürek çekme gibi birçok faktör gözönünde bulunduruldu.

     Dr. Sven Ouzman, araştırmanın, “Avustralya”nın kıyılarına ilk ayak basan insanlar için yeni bir bakış açısı sağladığını söyledi. Ouzman şu açıklamayı yaptı: “Bu insanlar, yeni toprakları keşfetmek için kasıtlı bir yolculuğa çıkan yetenekli deniz gezginleri olmalıydılar. Avustralya’nın kıyı şeridi, 50 bin yıl önce oldukça farklı bir biçime sahipti fakat diğer kıtalarla herhangi bir kara bağlantısı yoktu. Avustralya’nın kuzeyinde bir dizi ada bulunuyordu ve bu gezginler Avustralya anakarasına ulaşmak için bu adalardan geçmiş olmalıydılar. Bu, önemli sayıda insan tarafından dikkatle planlanmış bir eylemdi ve Avustralya’nın kurucu nüfûsu 100 ilâ 200 kişi kadar yüksek olmalıydı. Bulgular, İlk Avustralyalılar’ın tekne yapımında, navigasyonda ve planlamada oldukça usta olduklarını kanıtlıyor. Bu araştırma, Avustralya yerleşiminin kaza ile buraya gelen bir avuç insanla başladığı ve daha sonra deniz taşıtını kullanma yeteneğini yitirdiği yönündeki bir algıyı değiştirmeye yardımcı olmalı.”

     Araştırmacılara göre, Aborjin Kıtası’nın kuzeybatı kıyısındaki Kimberley kıyılarına yayılmış, 100’den fazla yaşanabilir, ancak şimdi sulara gömülmüş olan bir dizi ada, kıtanın yerleşimcilerinin varış noktaları arasında olmalıydı.

     THE UNIVERSITY OF WESTERN AUSTRALIA, ARKEOFİLİ, SEDİYANİ HABER

     25 MAYIS 2018

 

423 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir