Dünyanın Sadece % 0, 01’ini Oluşturan İnsanlar, Canlıların % 83’ünün Yok Olmasına Sebep Oldu

 

isediyani

İnsanlar, yeryüzünde yaşayan bütün canlıların sadece % 0, 01’ini oluşturuyor. Ancak buna rağmen insanlık, gezegendeki hayvanların % 83’ünün, bitkilerin ise yarısının yok olmasına yol açtı.

     Yeni bir bilimsel araştırmaya göre, 7, 6 milyar insan, yeryüzünde yaşayan bütün canlıların sadece % 0, 01‘ini oluşturuyor. Ancak buna rağmen ortaya çıktığı ilk günden beri insanlık, gezegendeki hayvanların % 83’ünün, bitkilerin ise yarısının yok olmasına yol açtı. İnsanlar, yeryüzünün sanılandan çok daha küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen, canlıların yok olmasına sebep oluyor.

     Bakteriler dünyadaki biyokütlenin % 13’ünü oluştururken, bitkiler % 82 ile en kalabalık grup. Böcekler, mantarlar, balıklar ve diğer bütün canlılar ise dünyanın biyokütlesinin sadece % 5’ini oluşturuyor. Okyanustaki hayat ise gezegendeki biyokütlenin % 1’ini temsil ediyor.

     Araştırmanın başında bulunan, İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’nden Prof. Ron Milo, “Biyokütlenin farklı bileşenlerini oluşturan parçalara dair kapsamlı ve bütüncül bir araştırmanın daha önce olmamasına çok şaşırdım. Umarım bu araştırma insanların Dünya’da ne kadar baskın bir rol oynadığına ilişkin bir bakış açısı sunar” açıklamasında bulunuyor.

     Bazı bilim insanları, yeryüzünün içinde bulunduğu çağı Anthropocene yani İnsan Çağı olarak adlandırıyor. Yapılan bu son araştırmada da bu tanımın izlerini bulmak mümkün.

     Araştırma, kümes hayvanlarının dünyadaki bütün kuşların % 70’ini oluşturduğunu ortaya koyuyor. Böylelikle kuşların sadece % 30’unun vahşi olduğunu görülebiliyor. Memelilerde ise durum daha da çarpıcı. Memelilerin % 60’ı çoğu büyükbaş hayvan ve domuz olmak üzere çiftlik hayvanı. % 36’sı insan, % 4’ü ise vahşi memeliler.

     Araştırmanın başında bulunan Milo, “Kızlarımla yapboz yaptığımda, genelde bir filin yanında zürafa, onun yanında da gergedan olur. Eğer dünyada olan bitenin daha gerçekçi bir tablosunu vermek isteseydim, bir ineğin yanında bir inek, onun yanında da bir tavuk olurdu” sözlerini sarf ediyor. Milo, insanların gezegendeki etkisinin asıl olarak yediklerimizle kendini gösterdiğini vurguluyor: “Beslenme tercihlerimiz hayvanların, bitkilerin ve diğer organizmaların üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bu çalışmanın insanların nasıl bir tüketimde bulunduklarına yönelik olarak bir bakış açısı sağlamasını isterim. Ben vejeteryan olmadım, ancak çevresel etmenler karar almamda etkili oluyor,; et ya da tavuk mu, yoksa soya peyniri mi tüketmek isterim?”

     PROCEEDINGS OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES, THE GUARDIAN, BBC TÜRKÇE

     22 MAYIS 2018

 

477 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir