Sibirya’da Kayıp Bir Uygarlığa Ait Bakır Kaplı Mumyalar Bulundu

 

isediyani

Rusya’nın Sibirya bölgesinde kayıp arktik bir uygarlığa ait bakır kaplı mumyalar bulundu.

 

 

     Rusya’nın Sibirya bölgesinde ücra bir yerde yer alan bir Ortaçağ mezarlığında, bakırla kaplanmış bir bebeğin ve yetişkinin mumyalanmış kalıntıları bulundu. Yetişkin ve bebek mumyalarının 13. yy’dan kaldığı düşünülüyor. Bebeğin üzerine küçük, bakırdan kazan parçaları yerleştirilmiş, yetişkin ise baştan aşağı bakırla kaplanmıştı.

     Arkeologlar henüz bu ölü gömme töreninin ne anlama geldiğini çözemedi. Dahası, bulunan iki kişinin hangi gizemli medeniyete ait olduğu da belli değil. Yine de, mumyaların bulunduğu arkeolojik kazı alanı 20 yıldır biliniyordu ve geçmiş hakkında bir dizi sırrı da açığa çıkarmıştı.

     Zeleniy Yar olarak bilinen arkeolojik kazı alanı 1997 yılında keşfedildi. İki mumyanın bulunduğu nekropolis Ortaçağ’a (yaklaşık olarak 13. yy) kadar uzanıyor. Oysa kazı alanındaki bir bronz döküm atölyesinin tarihi 6. ve 7. yy’a, bir mezarlığın tarihi de 8. ve 9. yy’a kadar uzanıyor. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca nekropolisi kazan arkeologlar, bölgenin başka bir yerinde görülmeyen, alışılmadık ritüeller ile gömülen pekçok mezar buldular.

     Ölüler tahta lahitlerle veya huş ağacından sargılarla gömülüyordu. Üzerlerine kürk giydirilmişti ve çoğu bakırla kaplanmıştı. Mezarların aralarından bronz eserler, gümüş takılar, gümüş ve bronz mutfak eşyaları çıkarıldı. Yapılan analizlere göre bu eşyalar, Perm bölgesinden ve 7. yy’dan 13. yy’a kadar devam eden İdil – Volga Bulgar Devleti’nden ithal edilmişti.

     Arkeologlar, bu ritüellerin bilinmeyen arktik bir uygarlığın kalıntıları olduğunu düşünüyor. Yeni keşfedilen mumyalanmış kalıntıların, bu uygarlığın niçin Sibirya’nın bir ucuna ulaştığına ve nasıl yaşadığına ışık tutması muhtemel görünüyor. Yamal – Nenets Otonom Bölgesi’nin internet adresindeki bir açıklamaya göre, iki mumyayı araştıran arkeoloji ekibi, kalıntılara zarar vermemek için gömme alanlarını kazmadan bilgisayarlı tomografi de dahil olmak üzere bir dizi analiz gerçekleştireceklerini açıkladı. Araştırmacılar, mumyaların anatomisi ve DNA’ları hakkında daha fazla bilgi edinmek için analizlere devam edecek. Sağlık durumlarını incelemek ve patojen mikroorganizma izleri olup olmadığına bakmak için de parazitolojik analiz de yapılacak. Bu analiz, Ortaçağ’da bölgede yaşayan insanların sağlıkları hakkında daha geniş çaplı bilgi edinmeye yardımcı olacak.

     Bu analizler, 2015’te bulunan bir mumya üzerinde de yapılmıştı. Mumyalanmış bir çocuğun kalıntılarını analiz eden bilim insanları, çiğ veya az pişmiş balık yüzünden bulaşması muhtemel opistorşis parazitine rastladı. Bu parazitin bulaşması, tedavi edilmezse ciddi hastalıklara yol açabilir.

     Bu iki mumyayla ilgili olanlar da dahil olmak üzere, Zeleniy Yar’daki alan araştırmalarının bulguları Rusya’nın Salexard kentinde Kasım ayında yapılacak olan arkeoloji ile ilgili bir konferansta sunulacak.

     IB TIMES, ARKEOFİLİ

     21 MAYIS 2018

527 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir