Çin, Ay’ın Karanlık Yüzüne Uydu Gönderdi

 

isediyani

Çin, Ay’ın karanlık yüzünü keşfetmek için Çüeçiao iletişim uydusunu uzaya gönderdi.

 

 

     Çin, Ay’ın karanlık yüzünü keşfetmek için Çüeçiao iletişim uydusunu uzaya gönderdi.

     Şinhua ajansı, uydunun ülkenin güneybatısındaki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi’nden Çang Jeng (Uzun Yürüyüş) – 4 C roketiyle uzaya gönderildiğini duyurdu. Ay’ın karanlık yüzünü keşfetmesi amaçlanan uydu, aynı zamanda Çin’in Ay’a göndermeyi planladığı Çangi – 4 keşif aracı ile Dünya arasındaki iletişimi sağlayacak.

     Uydu Projesi Müdürü Cang Lihua, uydunun, Çin’in Ay’a yumuşak iniş yapacak keşif aracını gönderen ilk ülke olma amacını gerçekleştirebilmesi için hayatî önem taşıdığını belirtti.

     Çüeçiao uydusunun, Dünya ile Ay arasındaki İkinci Lagrangian (L 2) noktasında yörüngeye girmesi bekleniyor. Uydu, Dünya’dan 455 bin km uzaklıktaki yörüngesine girdiğinde uydu, bu kadar uzak mesafede işletilen ilk iletişim uydusu olacak. Uydunun ayrıca, Dünya ile Ay’ın çekim kuvveti arasında kalması nedeniyle bazı zorluklarla karşılaşabileceği belirtiliyor.

     Çin, Çangi – 4 Ay keşif aracını bu yıl sonuna doğru, Çangi – 5’i de gelecek yıl Ay’a göndermeyi planlıyor. Mars’a ilk keşif aracını 2020’de gönderecek Çin, 2029’da da Jüpiter’e keşif misyonu yollayacak.

     ŞİNHUA, AJANSLAR

     21 MAYIS 2018

 

486 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir