Dünya Dışında Su İzi Bulundu

 

isediyani

Europa gezegeninin buz kaplı yüzeyinde sayısız büyük çatlak var ve bilim insanları bunun altında bir okyanus yattığına inanıyor.

 

 

     Bilim insanları, Güneş Sistemi’nde Dünyadışı hayatların mümkün olabileceği birçok gezegen belirledi. Bunlardan biri olan Europa’nın buz kaplı yüzeyinde oluşan çatlaklardan su sızdığına dair kanıtlar bulundu.

     Nature Astronomy dergisinde yayınlanan araştırma, Europa’da herhangi yeni bir inceleme yapmazken, Galileo uzay aracının 20 yılı aşkın süre boyunca gönderdiği verilere odaklandı. Galileo keşif aracı, 1997 yılında Europa’yı en yakın mesafeden incelemişti. O zamanlar garip olarak yorumlanan bir verinin aslında Galileo’nun gezegendeki bir gayzerin üzerinden geçmesi nedeniyle oluştuğu iddiâ ediliyor.

     Europa’nın yüzeyi buzla kaplı ve bu açıdan bakıldığında hayata elverişli görünmüyor. Ancak gezegenin buz kaplı yüzeyinde sayısız büyük çatlak var ve bilim insanları bunun altında bir okyanus yattığına inanıyor.

     NASA, gelişen teknoloji sayesinde sözkonusu su sızıntılarını Dünya’ya ya da uzay istasyonlarına getirilmesine gerek kalmadan tek bir araçla çözebiliyor. Gayzerlerde yapılacak kazılarla, Europa’da yaşam başlangıcı olup olmadığı anlaşılabilecek.

     NATURE ASTRONOMY

     15 MAYIS 2018

 

355 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir