Hak ve Adalet Platformu: “Filistin Halkının Yanındayız!”

 

isediyani

İsrail’in son gerçekleştirdiği katliâma tepki olarak Hak ve Adalet Platformu’nun yayınladığı bildiri…

 

 

 

     1948 yılında Filistin’e ait gaspedilmiş topraklarda kurulan İsrail devleti, o günden itibaren kademe kademe işgalini ilerletmiş ve Filistin topraklarını adetâ bir açıkhava hapishanesi haline getirmiştir. İsrail ablukası altında en tabiî ihtiyaçlarını bile karşılamaktan mahrum kalan Filistin halkının meşru ve haklı direnişi esnasında genç, yaşlı binlerce Filistinli şehîd olmuştur. Bu durum karşısında diğer ülkelerin konuya ilgisi sınırlı ve yetersiz kalmıştır.

     Bildiğimiz gibi, İsrail, üç dînin kutsal şehri Kudüs’ü yıllardır kendi başkenti yapmaya çalışıyor. Bu amaca giden yolda bir adım olarak ABD Büyükelçiliği’nin Doğu Kudüs’e taşınması süreci yeni bir katliâmın kapısını açmıştır. Bu katliâmda an itibariyle 50’nin üstünde insan şehîd olmuştur.

     Buna mukabil Müslüman ülkeler, İslam İşbirliği Teşkilâtı toplantısında bağımsız Filistin devletinin başkenti olarak ilân edilen Doğu Kudüs ile ilgili bir girişimde bulunmamış, tepkiler söylem düzeyinde kalmıştır. İsrail ile askerî ve ticarî düzeyde imzalanan anlaşmalar iptal edilmemiş, “stratejik ortaklık” beyanları tekzip edilmemiştir.

     Hak ve Adalet Platformu olarak İsrail’in yaptığı katliâmı kınıyor, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetinin konuyla ilgili somut yaptırımlarda bulunmasını talep ediyor ve bugüne kadar olduğu gibi hamaset söylemleri ile yetinmenin konunun kabullenilmesi, mazlum Filistin halkının yalnız bırakılması ve katliâmların ülke içi siyasete alet edilmesi sonucunu doğuracağı konusunda kamuoyunu uyarmayı vazife biliyoruz.

Hak ve Adalet Platformu

     HAK VE ADALET PLATFORMU

     15 MAYIS 2018

 

300 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir