Mısır Hiyeroglifleri, Yakın Zamanda Tüm Dünyanın Kullandığı Ortak Yazı Olabilir

 

isediyani

Mısır hiyerogliflerinin dijital çağa aktarılması için uzun zamandır çalışılıyor. Birkaç sene sonra Mısır hiyeroglifleri, cep telefonu aplikasyonlarının tanıyabildiği bir dil haline gelebilir.

 

     Antik dilbilimciler, font tasarımcıları ve hükûmetler, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ölü dilleri dijital çağa aktarmak için ortaklaşa bir çaba sergiliyor. Ölü dillerden en genişi olan Mısır hiyeroglifleri ise bilgisayar çağına aktarılması en zor dillerden biri.

     700 resim sembol ile başlayan dil, Büyük İskender’in Mısır’ı fethinin ardından Helenistik Yunan kültürüyle tanışınca daha da gelişti ve karakter sayısı 7 bine kadar ulaştı.

     700 karakter ile başlayıp 7 bin karaktere kadar ulaşan bu resimli yazı dilinin dijital çağa aktarılması için uzun zamandır çalışılıyor. “Unicode Consortium” tarafından yönetilen proje kapsamında, birkaç sene sonra Mısır hiyeroglifleri, cep telefonu aplikasyonlarının tanıyabildiği bir dil haline gelebilir.

     Mısır hiyeroglifleri 2009’da “Unicode”un 5.2 versiyonu çıktığından beri dijital çağa dahil olmuş durumda ancak bu versiyondaki karakter sayısı çok az. “Unicode”, 1987’de “Xerox”tan Joe Becker ve “Apple”dan Lee Collins ile Mark Davis’in farklı bilgisayar sistemlerinde ortak bir dil kodlaması kullanmayı düşünmeleriyle ortaya çıkan, global olarak bilgisayar kodlamasının bir parçası haline gelen bir font standardizasyonu sistemi. 1991’de çıkar amacı gütmeyen bir konsorsiyuma dönüşen “Unicode”, “emoji” adı verilen ve hepimizin kullandığı resim sembollerinin standartlarını da belirliyor. “Emoji” tasarımı yapanlar, “Unicode”a başvurup yaptıkları tasarımın kullanıma açılmasını talep ettiklerinde, konsorsiyum oylama yaparak karar veriyor. Bu sayede telefonlarımızdaki mesajlaşma uygulamalarına her yıl yeni “emoji”ler eklenebiliyor.

     “Unicode” sistemi, sadece sayılarla işlem yapan bilgisayarların harflere birer rakam atanması sayesinde yazıları çözümlemesini sağlıyor. Hiyeroglifler ise logogramlar (dil parçacıklarını temsil eden işaretler) ve belirteçlerden oluşuyor. Grek ve Latin harfleri haricinde diğer ölü dilleri de bilgisayar ortamında kullanıma açmak isteyen “Unicode”, çok uzun zamandır bu konu üzerinde çalışıyor. Tipograflar, bilgisayar bilimcileri ve dilbilimciler bu konu üzerinde çalışıyor. 2002 yılından beri Kaliforniya Üniversitesi’nde bu konu üzerinde çalışan bir ekip bulunuyor. Ekibin, “Hyperallergic”ten Sarah E. Bond’a verdiği bilgiye göre, şu anda Mısır bilimcilerin kullanabileceği 1071 karakter “Unicode”a aktarılabildi. Mısır bilimciler, hiyeroglifleri çözümlemek için şimdilik ayrı bir bilgisayar programı kullanmak zorunda. “Unicode”daki hiyeroglif sayısının 2020 – 21 civarında artacağı belirtiliyor. Mısır bilimcilerin nihaî hedefi, hiyeroglif dilini “Duolingo” gibi dil öğrenme aplikasyonlarına adapte ederek popülerlik kazanmasını sağlamak.

     Tüm dünyanın tek bir dil konuşması halen bir ütopya olarak kalsa da, şimdilik “Unicode”, bilgisayarların insanların konuştuğu yüzlerce dilin yazı sanatını bilgisayar ortamına aktarmayı başarıyor. Yakında 2 bin kadar hiyeroglifle mesajlaşmamız bile mümkün görünüyor.

     HYPERALLERGIC, GAZETE DUVAR

     9 MAYIS 2018

 

444 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir