Selahaddîn Eyyubî’nin Ölüm Nedeni Belli Oldu

 

isediyani

İslam tarihinin gelmiş geçmiş en büyük komutanı kabul edilen Kürt lider Selahaddîn Eyyubî’nin ölüm nedeni belli oldu.

 

 

     İslam tarihinin gelmiş geçmiş en büyük komutanı kabul edilen Kürt lider Selahaddîn Eyyubî’nin ölüm nedeni belli oldu.

     Emperyalist Haçlı güçlerinin işgali altındaki İsrail topraklarını ve Yeruşalayim kentini fethedip Müslümanlar’ı ve Yahudîler’i özgürlüğüne kavuşturan emsalsiz komutan Selahaddîn Eyyubî’nin ölümü üzerindeki gizem bulutları 800 yıl sonra aralandı.

     ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Prof. Dr. Stephen Gluckman, yıllar süren araştırmalarının sonucunda, Eyyubî Kürt İmparatorluğu’nun kurucusu olan Kürt lider Selahaddîn Eyyubî’nin ölüm nedeninin tifo olduğunu söyledi. Gluckman, Eyyubî’nin 1193 yılında tifoya yenik düştüğünü açıkladı.

     Stephen Gluckman, teşhisini Maryland Üniversitesi’nde düzenlenen 25. yıllık “Tarihsel Klinik Patoloji Konferansı”nda duyurdu. Dr. Gluckman, bakteriyel bir hastalık olan tifonun bölgede çok yaygın olduğunu belirtiyor. Selahaddîn Eyyubî’nin modern antibiyotikler ile kurtulabileceğine dikkat çeken Gluckman, 12. yy’da bu ilaçların henüz keşfedilmediğini belirtti.

     Salmonella türü bakterinin sebep olduğu tifo, genellikle kirli içme suyu ve yiyeceklerle bulaşıyor. Bakteri vücûda girdikten 1 – 2 hafta sonra hastalık ortaya çıkıyor.

     Selahaddîn Eyyubî, 4 Mart 1193 tarihinde 56 yaşındayken aniden hastalanarak yaşamını yitirmişti.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     7 MAYIS 2018

 

917 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir