Türkiye Siyasetinde Yeni Bir Kürt Partisi Kuruldu: “İnsan ve Özgürlük Partisi”

 

isediyani

24 Haziran 2018’de yapılması planlanan seçimlerde partiler arasında tartışmalar ve parti kampanyaları devam ederken, Türkiye siyasetine yeni bir Kürt partisi katıldı: İnsan ve Özgürlük Partisi.

 

 

     24 Haziran 2018’de yapılması planlanan seçimlerde partiler arasında tartışmalar ve parti kampanyaları devam ederken, Türkiye siyasetine yeni bir Kürt partisi katıldı: İnsan ve Özgürlük Partisi.

     “Kürt ve Kürdistan ilkeleri” üzerine kurulduğu bildirilen İnsan ve Özgürlük Partisi, 3 Mayıs’ta (bugün) T. C. İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Kuruluşunu bugün deklare eden İnsan ve Özgürlük Partisi merkezinin Van’da olacağı, resmî olarak kurulduktan sonra da Ankara, İstanbul ve İzmir kentlerinde parti temsilcilikleri açacakları kaydedildi.

     İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Sekreteri Mehmet Kamaç, partilerini dört esas üzerine kurduklarını vurgulayarak, amaçlarından bir tanesinin dîndar ve demokrat Kürtler’i biraraya getirerek Türkiye’de siyaset yapmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Kamaç, “İnsan ve Özgürlük Partisi dört prensip üzerine kuruldu. Bunlardan birincisi demokratik bir parti olması, ikincisi bir Kürt partisi olması, üçüncüsü evrensel bir parti ve dördüncüsü de bütün dînlerin ve dîndarların kendini içerisinde bulacağı bir parti olmasıdır” dedi.

     İnsan ve Özgürlük Partisi Sözcüsü Ahmet Kaya da seçim sürecinde diğer Kürt partilerinin oylarını bölme amacında olmadıklarını söyledi. Ahmet Kaya, “Kürt siyaseti şimdiye kadar dört parça Kürdistan’da çok sivri bir şekilde yol aldı ve birbirinin aleyhine götürüldü. Biz istiyoruz ki bu siyaseti bırakalım. Rengimiz, sesimiz ne kadar birbirinden farklı olsa da Kürt ve Kürdistan çatısı altında biriz” diye belirtti.

     İNSAN VE ÖZGÜRLÜK PARTİSİ BASIN AÇIKLAMASININ TÜRKÇE VE KÜRTÇE TAM METNİ

     Basına ve kamuoyuna;

     Değerli basın mensupları, kıymetli halkımız;

     Bugün burada İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kuruluşunun ilanı için bulunmaktayız. Bugün itibarıyla partimizin kuruluş bildirgesini ilgili makamlara vermiş bulunuyoruz. Bu vesileyle partimizin iyi, güzel ve hayırlı olan işlere imza atmasını temenni ediyoruz. Başlarkenki iyiniyetimizin sürekli olmasını ve bu iyiniyetin sonucu eylemlerimizle ortaya koyacağımız pratiğin de makbul olmasını, halkımız ile aramızda bir sözleşme olarak addediyoruz.

     Değerli basın mensupları, kıymetli halkımız;

     Siyaset haddizatında olumlu, meşrû ve maruf bir olgudur. Hayatın her alanını kuşattığı gibi, hayatın belirleyenidir de… Ancak siyaset üreten ve siyaset ile iştigal edenler, maalesef siyaseti olumsuz ve meşrûiyetine halel getiren bir hale getirdiler. Bu yönüyle öncelikli olarak siyaset ile iştigal eden herkesin ve her kesimin, siyaseti itibarına yakışır halde icra etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle biz, buna azamî önem atfeden bir bilinç ve kaygı ile siyaset yapmayı hedefliyoruz. Zira siyasetin böyle icra edilmesi, siyasetin şanına ve özüne yakışır.

     Siyaseti dejenerasyondan, yozlaşmadan ve itibarsız hale getirmekten kurtarmak ve arındırmak siyasîlerin yapacağı bir iştir. Siyasetin itibarını nasıl ki siyasîler yerle bir ettiyse, bunun iade-i itibarını da ancak siyasîler sağlayabilir. Bu nedenle de biz siyaseti itibarlı ve güven veren bir temel üzerinde inşâ etmeyi önceliyoruz.

     Değerli basın mensupları, kıymetli halkımız;

     Birey – toplum ilişkilerinde karşılıklı hak ve sorumluluklar vardır. Bireyin bireye, bireyin topluma, toplumun bireye ve toplumların diğer toplumlara karşı bağlı olması gereken hak, hukuk ve ödevlerinin varlığı tartışma götürmez bir gerçekliktir. İçinde yaşadığımız toplumun sorunları, dertleri, öncelikleri ve değer yargıları bizi yakından ilgilendirir. Topluma ve tarihe karşı sorumluluk bilinci taşıyan herkes omuzlarında bir yük taşır. Bu yükün taşınması adına da ortaya bir çaba koyar. Böyle bir bilince sahip kimseler, bu yükü olması gereken noktaya taşıyıp ulaştırdıklarında vicdanen müsterih olurlar. Aksi halde vicdanî muhasebenin altında ezilen, kendisi ile barışık olmayan bir yaşam sürdürürler.

     Biz siyaseti bu bilinç ile ifâ etmekle yola koyulmuş bulunuyoruz. Bir vicdan ve yükümlülük gereği ifâ etmek zorunda olduğumuz siyaseti, toplumun sorunlarının çözümünde en etkin yol olarak görüyoruz.

     İnsan ve Özgürlük Partisi’nin siyaseti, halkının değerlerine saygılı, özgürlükçü ve demokratik bir siyaset olacaktır.

     Üzerinde yaşadığımız coğrafyada bir dizi sorunun olduğu, ortada olan bir gerçektir. Ekonomiden sağlığa, kültürden sanata, kentleşmeden tutun ekolojik dengenin ihlaline kadar bir dizi problemle karşı karşıyayız. Bütün bu problemlerin içinde en temel ve can alıcı sorunun Kürt meselesi olduğunu düşünüyor ve buna inanıyoruz.

     Parti olarak siyaset mekanizmasının sorun çözen bir mecradan çıkıp kriz üreten bir mecraya döndüğünü görüyoruz. Siyasetin çözüm üretici olduğunu hatırlatan ve bunda ısrarcı olan bir yaklaşımla siyaseti sergileyeceğiz. Kürt meselesinin çözüm adresi siyasettir. Siyaset dışı tüm çözüm çabaları başarısız ve sonuçsuz kalmaya mahkûmdur. Ki bir asırlık yaşanan fiilî durum bunu gözler önüne sermektedir. Siyaset ezberlere bağlı kalınarak çözümler üretemez. Ezber bozan cesur ve açılımcı yaklaşımlarla ortaya konulmayan siyaset, fiilî durumları değiştirme imkânını yaratamaz.

     Parti olarak bu cesaret ve dirayeti göstermenin iddiâsı ile ortaya çıkmış bulunuyoruz. Siyasetin doğasında olan belli dozdaki pragmatist yaklaşımları, siyasetin ahlâkı yokmuşçasına pervasız kullanmayı reddeden; ahlaklı ve ilkeli bir siyaseti icra edeceğimizi halkımıza deklare ediyor; umutlu, aydınlık ve özgür yarınların bizi beklediğine inanıyoruz.

İnsan ve Özgürlük Partisi

     * * *

     Çapemeniya hêja;

     Milletê Kurd;

     Hemû gelên dinyaye îro, em wek damêzrênerên Partiya Insan û Azadiyê, avabûyîna partiyê îlan dikin û saziyek siyasetê dîyarî miletê xwe û hemû insanetiyê dikin. 

     Rastî em netenê partiyek nû avadikin her weha em siyasetek nû avadikin. Mixabin li Bakûrê Kurdistanê serida qebûl kirina Kurda û statuya wan bigire ji aboriyê heta ekolojiyê gelek pirsgirekên mezin hene. Li hember vê valahiyek mezin ya siyaset û saziyan heye. Ji bo çareseriya van pirsgirêkan hewceye her ferdek, her saziyek mesuliyeta xwe bicihbîne. Di vê çarçoveyêda me jî piştî xebatên çend salan yên dûr û dirêj, ligel istîşareyên berfireh ev partiyê îna vê astê.

     Partî dê li gel miletê me hereket bike û siyasetek temamker, ya erênî, ya xwedan prensîp bimeşîne. Partîya İnsan û Azadiyê dê hemberî dujmintayî û bêrêziyên navbera partî û dezgehên Kurda da siyaseta yekitî, tifaq û hevgirtinê bimeşîne. Piyekê me dê li welatê me be, piyê din li tevahiya dinyayê. Bi xwestina revêberiyek demokratîk, adil û pêşeng emê ferq û cudahiyekê biafirînin. Emê her daîm nirxên miletê xwe yên olî ra hurmetkar û qedirzanbin. Emê siyaseta xwe da wan rûmetên dînî berbiçav bigirin. 

     Jî bo ku milletê me jî di nav camiaya navnetewî cihe xwe yê heqkirî bigire û wek stêrkekê biriqe şev û roj emê nav xebatêda bin.

     Ji bo serkeftinê jî hevî û dua ji xwedayê dilovan, piştgirî û hevkariyê jî ji miletê xwe dixwazin.

Partiya İnsan û Azadiyê

     HABER AZAD, K 24, RÛDAW

     3 MAYIS 2018

 

1208 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir