Güneş Sistemi Dışındaki Bir Gezegenin Atmosferinde Helyum Gazı Keşfedildi

 

isediyani

Gökbilimciler, Güneş Sistemi dışındaki bir gezegenin atmosferinde helyum gazı keşfetti.

 

 

     Gökbilimciler, ilk kez Güneş Sistemi dışındaki bir gezegenin (öte gezegen) atmosferinde helyum gazının varlığını keşfetti.

     Hubble Uzay Teleskobu’nun kızılötesi spektrometre enstrümanını kullanan uluslararası araştırma ekibi, Dünya’dan 200 ışık yılı uzaktaki WASP-107b öte gezegeninin atmosferinde helyum olduğunu belirledi. Araştırmaya önderlik eden İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Jessica Spake, bulgunun önemini şu sözlerle dile getirdi: “Helyum, hidrojenin ardından evrende en fazla rastlanan ikinci element. Güneş Sistemi’nde Jüpiter ve Satürn gezegenleri çoğunlukta helyumdan oluşuyor ancak bugüne kadar yapılan araştırmalarda öte gezegenlerde helyuma rastlanamamıştı.” Bugüne kadar morötesi ve optik dalgalarda yapılan ölçümlerin daha uzaktaki öte gezegenlerin bileşenlerine nüfûz etmeye olanak vermediğini ifade eden Spake, kızılötesi ölçümler sayesinde bunun mümkün hale geldiğini belirtti. Dünya’nın atmosferinin üst kısımlarında helyum bulunduğuna dikkati çeken Spake, kızılötesi ölçümlerin Dünya büyüklüğündeki öte gezegenlerin atmosferlerinin incelenmesinde faydalı olacağını kaydetti.

     WASP-107b bugüne kadar keşfedilen öte gezegenler arasında en düşük yoğunluğu olanlardan biri. Jüpiter ile aynı boyutlarda olan gezegen onun yalnızca % 12’si kadar kütleye sahip. Gezegenin atmosferi çok geniş olduğundan her milyar yılda atmosfer gazlarının % 0, 1 ilâ % 4’ü uzay boşluğunda yok olduğu tahmin ediliyor.

     NATURE, AJANSLAR

     3 MAYIS 2018

 

391 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir