Stonehenge İnşâsı, Törensel Bir Kutlamanın Parçası Olabilir

 

isediyani

Tarihçiler, Stonehenge’in zorlu inşâsının törensel bir kutlamanın parçası olabileceğini öne sürüyor.

 

     Tarihçiler, Stonehenge’in zorlu inşâsının törensel bir kutlamanın parçası olabileceğini öne sürüyor. Wiltshire’deki çember taş dizisi, Galler’in güneyinden gelen mavi taşlar ile 4000 yıldan uzun bir süre önce inşâ edildi. Bu gerçek uzun süredir uzmanları şaşırtmaya devam ediyor.

     English Heritage’den Susan Greaney, artık Neolitik insanın herşeyi “mümkün olduğunca kolay ve hızlı” yapmak istemediğini düşündüklerini söylüyor: “Anıtın inşâ aşaması, ‘amaçlanan kullanımı’ kadar önemliydi.”

     Uzmanlar, Stonehenge’i inşâ edenlerin neden 250 km uzaklıktaki Preseli Hills’ten gelen bazı taşları kullanmayı seçtiğini anlamaya çalışıyor. Kalabalık bir işgücünün kullanıldığı uzun ve zor yolculukta taşlar muhtemelen su kanalları ile taşındı ve kara üzerinde sürüklendi. Uzmanlar artık anıtın inşâsının, Neolitik Çağ insanları için onun içinde tapınmak kadar önemli olduğuna inanıyor. Greaney, “Modern Batı kültüründe, bizler hep herşeyi mümkün olduğunca hızlı ve kolay yapmaya uğraşıyoruz. Ama Stonehenge’i inşâ edenler için durum farklı olabilir” diyor.

     English Heritage aynı zamanda insanların anıtın inşâsına yardımcı olmak için bir çeşit kutsal yolculuğa çıktığını düşünüyor. Yeni teori, Durrington Walls yerleşiminin yakınında bulunan, inşaat için tüm ülkeden ziyaretçi çekmiş olması muhtemel bir ziyafet alanının keşfi ardından geldi. Tarihçilerin düşüncesine göre, yapımı kutlamak için Stonehenge yakınlarında törensel ziyafetler gerçekleştirmek, “bölge halkının gücünü dışarıya göstermesi için kullanışlı bir araçtı.” English Heritage bu teorinin Endonezya’nın Nias Adası’nda bir taş çekme töreni sırasında çekilmiş bir fotoğraf ile desteklendiğine inanıyor. Fotoğraf, törensel kıyafetler içindeki insanların “görünüşte hayli zor bir iş olan tek parça devasa taşları elle taşımanın, ziyafetlere ve danslara katılmanın şölenleştirildiğini gösteriyor.” Greaney ekliyor: “Neolitik insanın Stonehenge’i inşânın en kolay yolunu aramış olduğu şeklindeki modern varsayımı bir kenara bıraktığınız anda mavi taşların neden Güney Galler’in Preseli Hills bölgesi gibi çok uzak bir bölgeden taşındığı gibi sorular kafa karıştırıcı olmaktan çıkıyor.”

     English Heritage, kutlama teorisini test edebilmek için gönüllü takımların katılacağı ve replika bir taşın taşınacağı bir “deneysel arkeoloji” projesi gerçekleştirecek. Kurum, bir açıklamasında projenin amacının Neolitik çağ insanının nasıl işbirliği yapmış olabileceğini anlamak olduğunu belirtti ve ekledi: “Ziyaretçiler anıtın nasıl inşâ edildiğini anlamak için 21. yy anlayışını terkediyor.”

     BBC, ARKEOFİLİ

     29 NİSAN 2018

 

414 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir