Kürt Filmi “Hewno Bêreng” (Renksiz Rüyâ), Ankara Film Festivali’nde 6 Ödül Aldı

 

isediyani

Yönetmenliğini Çêwlîk (Bingöl)’li Mehmet Ali Konar’ın yaptığı “Hewno Bêreng” (Renksiz Rüyâ) filmi, 29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde 6 ödül birden aldı.

     Yönetmenliğini Çêwlîk (Bingöl)’li Mehmet Ali Konar’ın yaptığı Kürt filmi “Hewno Bêreng” (Renksiz Rüyâ), 19 – 29 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşen 29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden 6 ödülle birden döndü.

     Bugün akşam saatlerinde gerçekleşen ödül töreninde “Hewno Bêreng” (Renksiz Rüyâ) filmi, “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu” (Onat Kutlar), “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Özgün Müzik” ve “SİYAD En İyi Film Ödülü” olmak üzere 6 dalda ödül aldı.

     Zazakî Kürtçesi ve Kurmancî Kürtçesi çekilen “Hewno Bêreng” (Renksiz Rüyâ) filmiyle 1990’ların Diyarbakır’ında yaşananları bir çocuğun gözünden beyaz perdeye aktaran yönetmen Mehmet Ali Konar, “Beyaz perdeye yansıyan, çoğu Kürd’ün çocukluğu” demişti.

     Filmin tanıtım bülteninden:

     “90’lı yılların karanlık politik olaylarının ortasında kalan Mirza, bu uğursuz, süreğen durumun mağduru olmaktan kurtulamamıştır. Annesinin ölümünün ardından iyice içine kapanıp gördüğü kötü rüyâlarla savaşmaya çalışan Mirza’nın hayatı, Mir Ahmed’in bir süreliğine evlerine misafir gelmesiyle değişir.

     ‘Renksiz Rüya’, kuşatılmış bir zaman aralığında çocukluk, matem ve hayâllerin hikâyesini, bir çocuğun yaşam ritmi ve farkındalığı üzerinden anlatıyor.”

     ANKARA FİLM FESTİVALİ

     28 NİSAN 2018

 

673 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir