Kore Yarımadası’nda Barış | İki Kore Arasındaki Düşmanlık Bitiyor

 

isediyani

Kore Yarımadası’nda barış umudunu yeniden yeşerten tarihî bir zirve düzenlendi. Kuzey Kore lideri Kim Cung Un ve Güney Kore lideri Mun Ce İn, sınırda biraraya geldiler ve bir ilke imza attılar.

     Kore Yarımadası’nda barış umudunu yeniden yeşerten tarihî bir zirve düzenlendi. Kuzey Kore lideri Kim Cung Un ve Güney Kore lideri Mun Ce İn, sınırda biraraya geldiler ve bir ilke imza attılar. Kore Savaşı (1950 – 53)’ndan bu yana Güney Kore toprağına ayak basan ilk Kuzey Kore lideri olan Kim, ziyaretçi defterine “Yeni bir tarih başlıyor” diye yazdı.

​     Kore Yarımadası’nda nükleer denemelerin iyice gerginleştirdiği atmosferi yumuşatan Olimpiyat ve K-Pop diplomasisinin ardından haftalardır planlanan tarihî görüşme hayata geçti. Öncesinde nükleer denemelerin durdurulması, sınırdaki propaganda yayınlarına son verilmesi gibi adımların atıldığı görüşmenin ana gündem maddelerini, nükleer silahlardan arınma, kalıcı barış sağlanması ve iki Kore arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi oluşturdu.

     1910 – 45 yılları arasındaki Japonya sömürgesi dönemini takip eden 1950 – 53 Kore Savaşı’ndan bu yana bölünmüş halde olan yarımadanın liderleri Kim Cung Un (Kuzey Kore) ve Mun Ce İn (Güney Kore), ilk kez ateşkes köyü Panmunjom’un Güney Kore’ye ait kısmında bulunan Barış Evi (Pyeonghwaui Cib)’nde yerel saatle sabah 09:30’da biraraya geldiler.

     Kim böylece Kore Savaşı’ndan bu yana Güney Kore topraklarına ayak basan ilk Kuzey Kore lideri olarak tarihe geçti. Bunun ardından Kim, Mun’u kısa süre sınırın Kuzey Kore tarafına davet etti. Akabinde liderler elele tutuşarak yeniden Güney Kore tarafına geçti. Liderler yerel saatle 10:30’da resmî görüşmelere başladı.

     Kim’e, ülkeyi Güney Kore’nin Şubat’ta evsahipliği yaptığı Pyeong Çang Kış Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden kardeşi Kim Yo Cung’un ve ülkeyi yurtdışı ziyaretlerde temsil eden Meclis Başkanı Kim Yung Nam’ın da bulunduğu 9 kişilik bir delegasyon eşlik ediyor. Güney Kore’nin 7 kişilik heyetinde ise savunma bakanı ve birleşme bakanı yer alıyor.

     Kuzey Kore lideri Kim Cung Un, “Tanıştığımıza memnun oldum. Bugün yeni bir barış, refah ve Kore ilişkileri tarihinin yazıldığı yeni bir çizgideyiz. Bunun gerçekleşmesi için 11 yıl bekledik. Buraya gelirken bunun neden bu kadar uzun sürdüğünü düşündüm. Bir sürü beklenti var, umarım bu beklentileri karşılayan anlaşmalara varabiliriz” şeklinde konuştu. Güney Kore lideri Mun Ce İn ise, “Samimi bir diyalog kurarsak ulusumuza ve dünyada barış isteyen halklara büyük bir hediye verebiliriz” ifadelerini kullandı.

     Yerel saatle öğle 12:00’de biten ilk turun ardından Kuzey Kore lideri Kim, sosyal medya fenomeni haline gelen 12 korumasının eşliğinde öğle yemeği yemek için yeniden Kuzey’e geçti. Diğer taraftan görüşmeyle ilgili açıklama yapan Güney Kore tarafına göre “karşı karşıya gelme geçmişine son verme” çağrısı yapan Kim, Mun’a, “Füze denemeleri sebebiyle sürekli erken uyandığınızı duydum. Bundan böyle uykunuzu bölmeyeceğime söz veriyorum” dedi. Kim ayrıca daha sık görüşmeleri gerektiğini söyleyip birlikte daha iyi bir dünya inşâ etme çağrısı yaptı. Kuzey Kore’den Güney’e kaçanlar ve 2010’da bombaladıkları Yeopyang’da yaşayanlardan da bahseden Kim, bu insanların bombardıman korkusuyla yaşadığını gördüğünü belirtti. Kim, Güney Kore’nin başkenti Seul’ü ziyaret sözü de verdi. Mun da Kim’e kızkardeşinin Güney Kore’de “ünlü” olduğunu söyledi ve kutsal kabul edilen Paekdu Dağı’na çıkmak istediğini dile getirdi.

     Öğle arasından sonra tekrar biraraya gelen liderler, birlikte ağaç diktiler. İki ülkeden getirilen toprakların serpildiği çam fidanın dikileceği yerin yanına, “Buraya barışı ve refahı ekiyoruz” yazılı bir anıt taşı konuldu. İki ülke liderleri bir günlük zirvenin sonucunu ortak basın toplantısıyla duyurmadan önce birlikte kısa bir yürüyüş yapıp sohbet etti.

     Zirve Mun’un evsahipliğinde yapılan akşam yemeğiyle sona erdi.

     AJANSLAR

     27 NİSAN 2018

 

 

370 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir