Anne Şempanze, Yavrusuna Yemek Yemek İçin Alet Kullanmayı Öğretiyor

 

isediyani

Antropologlar, Kongo Cumhuriyeti’nin ormanlarında, anne şempanzelerin yavrularına yemek yemek için alet kullanmayı öğrettiklerine dair ilk kanıtları belgeledi.

 

     Antropologlar, Kongo Cumhuriyeti’nin ormanlarında, anne şempanzelerin yavrularına yemek yemek için alet kullanmayı öğrettiklerine dair ilk kanıtları belgeledi.

     Yapılan yeni araştırma, vahşi anne şempanzelerin yavrularını eğitmede anahtar bir rol oynadığını doğruladı. Örneğin, anne şempanze yavrusuna Nouabalé – Ndoki Millî Parkı’nda yer alan termit tepelerinden kendilerine leziz bir öğün çıkarmada faydalanacakları özel aletler kullanmayı da öğretiyor.

     “Scientific Reports” dergisindeki araştırmaya göre, anne şempanzeler sürekli olarak yavrularına termit tümseklerine delikler açmak için sert çubuklar kullanmayı, ardından yakaladıkları böcekleri yemek üzere dışarı çekmeyi öğretiyor. Araştırmanın başyazarı, St. Louis Washington Üniversitesi’nden yükseklisans öğrencisi Stephanie Musgrave, “Goualougo Üçgeni’ndeki anne şempanzelerin, termit tümseklerinden adeta balık avlar gibi oltalar hazırlayarak yiyecek çıkarma becerilerini yavrularına da aktardığını gördük. Bu popülasyonda, şempanzeler termit avlamada kullanmak için özel otlar seçiyor ve özellikle fırça ağızlı bir dizayna sahip oltalar üretiyorlar. Bu aletleri paylaşarak, anne şempanzeler avlanma oltalarını üretmede uygun şekil ve malzemenin ne olduğunu da yavrularına öğretebiliyor” diyor.

     Araştırma kapsamında, Kongo’daki Nouabalé – Ndoki Millî Parkı’nın etrafındaki termit tepelerine uzaktan kumandalı video kameralar yerleştirilmiş. Kameralar ise hayvanların yaklaşmasıyla aktive olan pasif kızılötesi sensörlerle donatılmış. Bilim insanları, 224 saatlik kamera kaydını inceleyerek, termit avlamada kullanılan oltanın 96 kez anneden yavruya aktarılışını gözlemledi. Belirtildiğine göre, anneden yavruya tüm aktarımlar, yavru tarafından başlatıldı. Sözkonusu davranışın bir aktarım yani öğrenilmiş bir eylem olarak nitelendirilmesi için yavrunun aleti 30 saniye içerisinde, annesininkine benzer bir usûlle kullanması gerekiyor. Araştırmanın diğer yazarı, St. Louis Washington Üniversitesi’nden biyolojik antropoloji alanında Doç. Crickette Sanz, iki farklı aletin termit yuvalarında delik açmada kullanılması, ardından içindeki böceklerin yemek üzere çıkarılması da dahil, şempanzeler arasındaki alet kullanımının daha önce saptanmış olmasına rağmen, öğretilebilir eylemlerin incelenmesini bu video kayıt teknolojisinin sağladığını söylüyor. Sanz ayrıca, “Bu uzaktan kumandalı video kayıt teknolojisi, çalışmamızın kapsamını diğer birkaç şempanze topluluğunu da içine alacak şekilde genişletmede önemli bir etken oldu. Böylelikle, bir yavru şempanze neslinin birtakım aletleri, insan varlığına alıştırmak veya insan kaynaklı hastalıklara karşı korumak için seneler harcamaksızın nasıl öğrendiklerini gözlemlemiş olduk” diyor.

     Şempanzelerin, daha küçük kameralarla ve daha iyi bir teknolojiyle sürekli olarak izlenmesi, yaşamlarına dair küçük sırları da kolaylıkla öğrenmemizi sağlıyor. Geçtiğimiz yıl, bir ekip Gine’de, şempanzelerin doğal palmiye şarabından sarhoş olduklarına dair kanıtlar sunmuştu.

     LABORATORY EQUIPMENT, ARKEOFİLİ

     26 NİSAN 2018

 

412 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir