Milyonlarca Canlının Genom Haritası Çıkarılacak

 

isediyani

“Dünya BiyoGenom Projesi” kapsamında bilinen 1 milyon 500 bin ökaryot hücreli canlı türünün DNA haritasının çıkarılması planlanıyor.

 

     “Dünya BiyoGenom Projesi” kapsamında bilinen 1 milyon 500 bin ökaryot hücreli canlı türünün DNA haritasının çıkarılması planlanıyor.

     Bilim insanları, tek hücreli amiplerden tüf ve mantarlara, bitkilerden hayvanlara kadar yeryüzündeki canlı türlerinin neredeyse tamamını kapsayan karmaşık hücreli canlıların DNA haritasını çıkarmak üzere uluslararası bilimsel bir çalışma başlattıklarını duyurdu. ABD Ulusal Bilimler Akademisi yayın organı olan “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde duyurulan projenin, ABD, Avrupa Birliği (AB), Çin, Brezilya, Kanada ve bazı Afrika ülkelerinden bilim insanları ve kurumların katkısıyla yürütüleceği belirtildi.

     “Dünya BiyoGenom Projesi” adı verilen çalışma, “ökaryot” adı verilen, hücreleri zarla kaplı bir çekirdek ve organellerden oluşan canlı türlerinin genetik kataloğunu çıkarmayı hedefliyor. Çalışma kapsamında bilinen 1 milyon 500 bin ökaryot hücreli canlı türünün DNA haritası çıkarılacak. Bugüne dek bu canlı türlerinin ancak binde 2’sinin DNA haritası ortaya konmuştu. Proje ile çoğu tek hücreli organizma halindeki 10 ilâ 15 milyon yeni canlı türünün de keşfedileceği tahmin ediliyor.

     CANLI YAŞAMININ DİJİTAL KÜTÜPHANESİ

     Araştırmacılar 10 yıl sürecek çalışma sonunda ortaya çıkacak veri tabanının 200 petabayttan (200 milyar bayt) büyük bir dijital kütüphane oluşturacağının altını çizdi.

     Böylesine geniş bir veri tabanının, yeryüzündeki canlı yaşamına dair sağlayacağı yeni bilgiler yanında tarımdan ilaç sanayisine, çevre korumadan biyo teknolojilere kadar farklı alanlarda çığır açıcı yeniliklere öncülük etmesi bekleniyor.

     Projenin faydaları, 1990 – 2003 yılları arasında insan DNA’sının haritasını çıkarmak üzere yürütülen “İnsan Genom Projesi” ile kıyaslanıyor.

     Battelle Memorial Enstitüsü’nün yayımladığı rapora göre, 3 milyon 800 bin Dolar’a mal olan sözkonusu proje, yıllar içinde 796 milyar Dolar’ı bulan bir ekonomik etki yaratmıştı. “Dünya BiyoGenom Projesi”nin de maliyetinin çok ötesinde bir ekonomik fayda sağlayacağı öngörülüyor.

     AJANSLAR

     25 NİSAN 2018

 

302 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir