Samanyolu Galaksisi’nin 3 Boyutlu Haritası Üretildi

 

isediyani

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın “Gaia” adlı yapay uydusu, Samanyolu Galaksisi’nin yeni bir 3 boyutlu haritasını üretti. 

 

     Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın “Gaia” adlı yapay uydusu, Samanyolu Galaksisi’nin yeni bir 3 boyutlu haritasını üretti. Astronomide devrim yapacağı yorumu yapılan harita, galaksideki 1 milyar 700 milyon yıldızın ayrıntılı bilgilerini içeriyor.

     “Gaia”nın Dünya’ya 1 milyon 500 bin km uzaklıkta bulunduğu konumdan derlediği ve bugün yayımlanan 3 boyutlu haritasında, galaksimizdeki 1 milyar 7 milyon yıldız hakkında önemli bilgiler yer alıyor. “Gaia”nın bilimsel operasyonlar yöneticisi Uwe Lammers, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Veri seti çok zengin ve biz bunun astronomide ve Samanyolu hakkındaki anlayışımızda devrim yaratacağına inanıyoruz” dedi. Lammers, “Katalog şu ana kadar üretilen en kesin, en tamamlanmış katalog. Daha önce mümkün olmayan alanlarda çalışma imkânı yaratıyor” ifadelerini kullandı.

     2013 yılında uzaya fırlatılan “Gaia”, 1 yıl sonra dakikada 100 bin yıldızdan veri toplamaya başlamıştı. Bu günlük 500 milyon ölçüm yaptığı anlamına geliyor. “Gaia”, Eylül 2016’da yaklaşık 1 milyar 500 milyon yıldız hakkındaki gözlemlerini içeren ilk haritasını yayımlamıştı.

     1 milyar 700 milyon yıldız hakkında veriyi içeren yeni ve geliştirilmiş harita hakkında açıklama yapan Gaia Veri İşleme ve Analiz Konsorsiyumu’ndan Anthony Brown, “Bu yıldızların gökyüzünde nerede olduğunu ve ne kadar parlak olduklarını çok yüksek doğrulukla söyleyebiliriz” dedi. Brown, bunlardan 1 milyar 300 milyonu hakkında da, “Uzaklıklarını ve uzayda nasıl hareket ettiklerini biliyoruz” ifadesini kullandı. Ayrıca yaklaşık 7 milyon yıldızın radyal hızları (Dünya’ya doğru mu yoksa Dünya’dan uzaklaşarak mı hareket ettikleri) bilgiler elde edildi. Brown sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu verilerle gece gökyüzünün tüm haritasını yapabiliriz. Tüm Samanyolu’nun kendi ekseni çevresindeki hareketini görebiliyorsunuz.”

     “Gaia” ayrıca yaklaşık 14 bin “Güneş sistemi cisminin” (Güneş çevresindeki uzay taşları) yörüngelerini de ortaya çıkardı.

     “Gaia”nın Dünya’ya gönderdiği verileri 20 ülkeden 450 bilim insanı düzenledi. Bunlardan biri olan Antonella Vallenari, verileri “çikolata kutusunu açmaya” benzeterek, “Çok ama çok heyecan verici” yorumunu yaptı.

     Verilerin tamamı “Journal Astronomy & Astrophysics” adlı bilimsel dergide yayımlanacak. Bir sonraki harita güncellemesinin ise 2020’de olacağı açıklandı.

     AJANSLAR

     25 NİSAN 2018

 

437 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir