Midyatlı Çocuklar, Robotik Alanda Avrupa Şampiyonu Oldular

 

isediyani

Mardin (Mêrdîn) ilimizin Midyat (Midyad û Éstil) ilçesine bağlı Sivrice (Dalin) köyündeki ilköğretim öğrencileri, robotik alanda kendi imkânlarıyla hazırladıkları çalışmayla İspanya’daki First Lego League (FLL) European Open Championship’te “Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü”nü kazandılar.

 

     Mardin (Mêrdîn) ilimizin Midyat (Midyad û Éstil) ilçesine bağlı Sivrice (Dalin) köyündeki ilköğretim öğrencileri, tüm zorluk ve imkânsızlıkları aşarak başarı hikâyesi yazdılar. Büyük yokluklar içinde eğitimini sürdürmeye çalışan çocuklar, robotik alanda kendi imkânlarıyla hazırladıkları çalışmayla İspanya’daki First Lego League (FLL) European Open Championship’te “Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü”nü kazandılar ve Avrupa Şampiyonu oldular.

     “Zeka Küpü” projesi kapsamında Mardin’deki çocuklara teknoloji sınıfı ve “maker kitler” sağlayan Turkcell, robotik alanda yeni başarılar yazmaya hazırlanan Sivrice Dream’e “Yanınızdayız” mesajı verdi. Turkcell açıklamasına göre, Sivrice’deki okulu üç boyutlu yazıcıdan dizüstü bilgisayarlara, elektronik devrelerden robotik malzemelerine dek donatılarak, bir “maker laboratuarı” kuruldu. Turkcell’in uzman eğitimcileri çocuklara robotik, kodlama ve mobil uygulama geliştirme alanlarında eğitimler verdi. Son olarak da Midyat Sivrice Ortaokulu’nun FLL turnuvasında resmî sponsoru oldu.

     TEKNOLOJİ ZİRVESİ’NE KATILDILAR

     Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun davetiyle 4 Nisan’daki “Teknoloji Zirvesi” için İstanbul’a da gelen Sivrice Dream’in çalışmaları büyük beğeni topladı. Sivrice Dream Takımı, Lego EV3 Mindstorms setiyle hazırlamış olduğu “Gyro Boy” ve “Zekâ Küpü Çözen Robot” çalışmalarıyla katılımcıların büyük ilgisini topladı. Renkleri bir komut olarak algılayıp hareket edebilen “Gyro Boy Robot” da performansıyla ilgi toplayan diğer çalışmalar arasında yer aldı. Zirveden bir gün önce İstanbul’a gelen öğrenciler, Turkcell ekibiyle beraber tarihî yarımada turu yaptı. İstanbul’u ilk defa gezme fırsatı bulan çocuklar, tarihî yarımada gezisinde keyifli bir gün geçirdi.

     “YAPAMAZSINIZ” DİYENLERE İNAT

     Dilara, Enver, Derya, Meryem, Engin ve Seydi, “Sivrice Dream” adlı takımın ilk öğrencileri. Beş yıl önce, Sivrice’nin Zekâ Küpleri, FLL (First Lego League) Turnuvası’na katılmayı hayâl ediyor. Başlangıçta bu çocuklara sınıf arkadaşları bile inanmıyor, “Yapamazsınız, hayal görmeyin” diyorlar. Böylece takımın adı “Sivrice Dream” oluyor. Bu takımın ilginç bir yanıysa her yıl mezun olan öğrenciler yerini kardeşlerine veya kuzenlerine bırakıyor. Aslında bir nevi aileden aileye üyelerini aktaran bir takım haline geliyor. Sivrice Dream takımı Lego Olimpiyatları hayâllerinin daha ilk adımında, yarışmaya katıldıklarında, maddî zorluklarla karşılaşıyorlar. Sivrice Dream takımı bölge yarışmasından dereceyle dönünce, İstanbul’daki finallere katılmaları gerekiyor. Başka dertler başlıyor bu sefer de. Çevre okullardan ve çeşitli sponsorlardan aldıkları destekle bir köy okulu olarak Türkiye’nin en prestijli okullarına karşı yarışıp, ulusal turnuvada da derece yapıyorlar.

     AJANSLAR

     19 NİSAN 2018

 

393 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir