Muhtarlık İçin Eşiyle Yarışacak

 

isediyani

Afyonkarahisar (Qerehisar-ı Sahib) ilimizin Emirdağ (Azîziye) ilçesine bağlı Avdan (Avgan) köyünde, 2019 seçimlerinde muhtarlık için karı – koca birbirlerine rakip olacaklar.

 

     Afyonkarahisar (Qerehisar-ı Sahib) ilimizin Emirdağ (Azîziye) ilçesine bağlı Avdan (Avgan) köyünde, 2019 seçimlerinde muhtarlık için karı – koca birbirlerine rakip olacaklar. Yaz aylarında 15 kişinin, kış aylarında da sadece 3 kişinin yaşadığı köyde 29 yıldır muhtarlık yapan Bekir Tepekaya, 2019 seçimlerinde eşi Fatma Tepekaya’ya karşı yarışacak.

     Emirdağ (Azîziye) ilçesine 40 km uzaklıktaki Avdan (Avgan) köyünde yaklaşık 40 yıl önce 85 hanede 300 kişi yaşıyordu. Ekonomik koşulların etkisiyle hızla göç veren köyde bu sayı 3 haneye kadar düştü. Diğer iki hanenin sahipleri ise sadece yazın tarla işleri için köye geliyor. PTT binası, camisi ve okuluyla kalabalık günlerin izlerini taşıyan köyde kışın 3 kişi, yazın ise 15 kişi kalıyor. Köyde 29 yıldır muhtarlık yapan Bekir Tepekaya, kızı ve eşiyle yaşadığı köyünü terk etmiyor.

     Köydeki sıradışı yaşamı anlatan muhtar Tepekaya, köye elektriğin 38 yıl önce geldiğini, 1963 yılında okul, 1967’de cami, 1996’da da su şebekesi yapıldığını, 1992 yılında ise köy yolunun asfaltlandığını aktardı. Hizmetlerin çoğunun kendi döneminde yapıldığına dikkati çeken Tepekaya, şöyle devam etti: “Yayla yolu yapıldı. Daha önce 85 haneydi, şu an 3 hane kaldı. Eskişehir’de 1600 köylümüz yaşıyor. Buradan gidenlerin durumları çok iyi. Burada hayvancılık ve çiftçilik var. Gençlere iş imkânı olmadığı için göç verdik. Köy diye gençlere kız vermiyorlar. Kızlar burada durmuyor. Burada kalan ne yapsın, bir gelir yok. Fabrika falan da yok. Ne olacak burada? Şu anda mevcut nüfûs 15’tir. Bu köyün hem muhtarıyım hem bekçisi hem azası. 29 yıldır muhtarım. Muhtar olmadan önce burada 5 bin küçükbaş, 300 büyükbaş hayvan vardı.”

     Köyde tüm işleri tek başına yürüttüğü için başına ilginç olayların geldiğini ifade eden Tepekaya, şunları söyledi: “İlçeye evrak götürdüğümde memur, ‘İki azanın imzası var’ diyor. Azam yok. Köyde 4 ay boyunca tek hanede yaşam var. Kış aylarında kimse yok. Yazın gelenler olur, 1 – 2 ay durup giderler. Köyden geçenler, ‘Bu köy ıssız’ diyor. Geçen haftalarda Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz gelmişti. Tesadüf, o gün köyde birkaç insan vardı. Vali Bey, bir hafta önce gelseydi köyde kimse yoktu. Kışın köyde eşim, kızım ve ben yaşıyoruz.”

     Eşi Fatma Tepekaya ise köyün ıssız ve sakin yaşamına alıştığını dile getirerek şunları kaydetti: “Bu köyde doğup büyüdüm. Burayı çok seviyorum. Giden gitsin, buradayım. Memnunum köyümden. Muhtarlık seçimlerinde eşime rakip olacağım. Köye yazın gelen kadınları toplayacağım. Okulu da açtıracağım. Okuma yazma seferberliğinde muhtar olarak kadınlara öncülük edeceğim.”

     AJANSLAR

     21 NİSAN 2018

 

299 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir