Afrika Ülkesi Swaziland’ın Adı Değişti: eSwatini

 

isediyani

“Swaziler’in Ülkesi”, Avrupa dilleri menşeli olan “Swaziland” ismini atıp, ülkenin adını, kendi Swazi dillerinde aynı anlama gelen “eSwatini” yaptı.

 

 

     “Swaziler’in Ülkesi”, Avrupa dilleri menşeli olan “Swaziland” ismini atıp, ülkenin adını, kendi Swazi dillerinde aynı anlama gelen “eSwatini” yaptı. Swaziland Kralı III. Makhosetive Mswati, ülkesi Swaziland’ın adını “eSwatini Krallığı” (Umbuso weSwatini) olarak değiştirdi.

     Kral III. Makhosetive Mswati, isim değişikliği duyurusunu, Swaziland’ın bağımsızlığının 50. yılı için bir stadyumda yapılan törenlerde duyurdu. Törenlerde aynı zamanda kralın 50. doğum günü de kutlandı.

     Geçen yıl da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Kral Mswati, konuşmasında ve 2014’te ülkenin parlamentosunun açılış töreninde eSwatini ismini kullanmıştı.

     Öte yandan “Siyah Devrim” kitabının yazarı olan ve Afrika ile ilgili çalışmalarıyla bilinen Kürt yazar İbrahim Sediyani’nin iddiâsına göre ise, ülkenin beyaz sömürgeciler tarafından “Swaziland” isminin verilmesinden önceki gerçek ismi “Nqwane”dir. Sediyani’ye göre, Swati ya da diğer adıyla Swazi dili, Bantu dil ailesinin Nguni grubuna ait bir dildir ve “SiSwazi” olarak da adlandırılır. Yaklaşık 3 milyon kişi tarafından Güney Afrika ve Swaziland’da konuşulur. Swaziland’ın tamamında, Güney Afrika’nın ise Mpumalanga ve KaNgwane bölgelerindeki okullarda eğitim dilidir. Zaten “Swaziland” adı da “Swazi ülkesi” demektir. Güney Afrika ile Mozambik arasında bulunan ve başkenti Mbabane olan bu ülkenin gerçek ismi “Nqwane” olup, beyaz sömürgeciler tarafından “Swaziland” ismi verilmiştir. (İbrahim Sediyani, Siyah Devrim, s. 319, Parafiks Yayınları, Edirne 2015)

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     20 NİSAN 2018

 

477 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir