Kızılderili Kıtası’nın Bilinen En Eski Evcil Köpekleri 10000 Yıllık Çıktı

 

isediyani

Illinois’te bulunan üç köpek mezarı, Kızılderili Kıtası’ndaki bilinen en eski evcil köpek tarihini günümüzden 10 bin yıl öncesine çekiyor.

 

 

     Illinois’te bulunan üç köpek mezarı, Kızılderili Kıtası’ndaki bilinen en eski evcil köpek tarihini günümüzden 10 bin yıl öncesine çekiyor. Burada yer alan 10 bin yıllık iki farklı insan yerleşiminde üç köpek mezarı ortaya çıktı. Bu da köpeklerin Kızılderili Kıtası’ndaki bilinen en eski evcil köpekler olduğunu gösteriyor.

     Amerikan Arkeolojisi Derneği’nin yıllık toplantısında konuşma yapan zooarkeolog Angela Perri, köpek kemiklerine yapılan radyokarbon tarihlerinin, düşünülenden 1500 yıl öncesini gösterdiğini açıkladı. Önceki yaş tahminleri, hayvanların mezarlarından birinde bulunan yanmış odunların radyokarbon analizine dayanıyordu. Bugüne kadar, Teksas bölgesinde insanların yemiş olduğu belirlenen yaklaşık 9300 yıllık köpek kalıntıları, Kızılderili Kıtası’ndaki köpeklerin en eski fiziksel kanıtıydı. Perri, Ortabatı bölgelerindeki antik köpeklerin, aynı zamanda köpeklerin dünyada bilinen en eski tekil gömülmelerini temsil ettiğini söylüyor.

     Almanya’nın Bonn – Oberkassel bölgesinde yaklaşık 14000 yıl önce gömülmüş bir köpek, iki insanla birlikte bir mezara gömülmüştü. Kızılderili Kıtası’ndaki köpeklerin kendi mezarlarına gömülmüş olması, bu hayvanların eski insanlar tarafından yüksek saygı gördüğünü gösteriyor. Perri’ye göre, üç köpeğin iskeletleri üzerindeki taş alet kesiklerinin olmaması, onların insanlar tarafından öldürülmediklerini, doğal nedenlerden öldüklerine işaret ediyor.

     Bazı araştırmacılar, Kızılderili Kıtası’na ilk gelen insanların, köpeklerin sürdüğü kızaklarla geldiğini öne sürüyor. İnsanlar Güney Kızılderili Kıtası’na en az 15000 yıl önce ulaşmışlardı. Yani insanlar Illinois’deki Koster ve Stilwell II arkeolojik alanlara köpeklerini gömmeden çok daha önce.

     İnsanların Güney Kızılderili Kıtası’na karadan mı yoksa kıyıdan mı geldikleri tam olarak net değil. Ancak Kuzey Kızılderili Kıtası’nın kuzeybatısında, yani Asya’dan bir kara köprüsüyle Yeni Dünya’ya girmiş olabilecek en eski yerleşimcilerin geçtiği bölgede hiçbir köpek kalıntısı bulunamadı. Perri, ya bu insanların hiçbir köpeği olmadığını, ya da onlar ve tüylü yoldaşlarının kara köprüsünde kaldıklarını, muhtemelen iki büyük buz tabakası tarafından engellendiklerini söylüyor. Perri, “Bizi ilk olarak Yeni Dünya’ya köpeklerin çektiğine inanmak istesek de durum böyle olmayabilir” diyor.

     Genetik kanıtlar, Asya’dan Kuzey Kızılderili Kıtası’na insan göçünün yaklaşık 11500 yıl önce meydana geldiğini ve insanların güneydeki Büyük Ovalar’a buzsuz bir koridordan geçtiğini ileri sürüyor. Perri, bu insanların muhtemelen Kızılderili Kıtası’na köpek getirdiğini söylüyor. Perri ve meslektaşları, 1970’lerde Koster arkeolojik alanında kazılmış üç köpek ve 1960 yılında Stilwell II’de ortaya çıkarılmış bir köpek kalıntısı üzerinde çalıştı. Bu arkeolojik alanlar, Illinois’te birbirine yaklaşık 30 km uzaklıkta.

     Perri’nin ekibi, Stilwell II köpeğinin ve bir Koster köpeğinin alt çenelerinin ve dişlerinin günümüz kurtlarıyla benzerlik gösterdiğini buldu. Başka bir Koster köpeğin çenesi, günümüzde bazı antik melezlenmeyi yansıtan günümüz çakallarıyla bazı özellikler paylaşıyordu. Yapılan yeni bir genetik analiz, 10000 yıllık Illinois köpeklerini, daha sonra tüm Kuzey Kızılderili Kıtası’nı kaplayacak tek bir soyda konumlandırıyor. Köpeklerin kökenleri tartışmalı, ancak 20000 yıl öncesine dayanıyor olabilir.

     Kaliforniya Üniversitesi’nden hücre biyoloğu Kelsey Witt Dillon’a göre, Koster ve Stilwell II hayvanları da dahil olmak üzere, eski Kızılderili Kıtası köpekleri ortak bir genetik atayı paylaşıyorlardı. Bu ata, yakından ilişkili bir Sibirya köpeği popülasyonundan ayrıldıktan 1000 yıl sonra, yani günümüzden 15000 yıl önce ortaya çıktı.

     Perri’nin de içinde bulunduğu Dillon’ın ekibi, 10000 yıldan 800 yıl öncesine kadar, 20’nin üzerinde Kuzey Kızılderili Kıtası arkeolojik alanından, köpeklere ait 71 tam mitokondriyal genom ve yedi nükleer genomu araştırdı. Mitokondriyal DNA tipik olarak anneden miras alınır, oysa nükleer DNA her iki ebeveynden gelir. Dillon, bu eski köpeklerin genetik planının çoğunun günümüz köpeğinde bulunmadığını söylüyor. Sadece az sayıda ABD ve Asya köpeği, eski Kızılderili Kıtası köpekleriyle anne atalarını paylaşıyor, bu da en az birkaç yüz yıl önce başlayan Avrupalı ırkların Kızılderili Kıtası’na girmesini öneriyor.

     SCIENCE NEWS, ARKEOFİLİ

     20 NİSAN 2018

 

328 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir