İhsan Eliaçık’a Verilen Cezanın Kaldırılmasını Talep Ediyoruz

 

isediyani

Hak ve Adalet Platformu: “İhsan Eliaçık’a Verilen Cezanın Kaldırılmasını Talep Ediyoruz”

 

 

     İlahiyatçı yazar Recep İhsan Eliaçık, bir seminerdeki konuşması nedeniyle “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. İhsan Eliaçık’ın cezasında indirim yapmayan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, yurtdışına ve İstanbul dışına çıkmama ve haftada iki gün imza adlî kontrolü uygulanmasına karar verdi.

     Mahkemedeki duruşmaya Eliaçık ve avukatı katıldı. Duruşmada, Eliaçık’ın esas hakkındaki savunmasını yapmasının ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Eliaçık’a, Demokratik İslam Kongresi tarafından düzenlenen konferansta yaptığı ve internet sitesinde yayınlanan konuşmasındaki sözleri nedeniyle “silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, cezada indirim maddeleri uygulamazken, Eliaçık hakkında yurtdışı ve İstanbul dışına çıkış yasağı ile haftada 2 gün imza atmak koşuluyla adlî kontrol hükümlerinin uygulanmasına hükmetti.

     İlahiyatçı yazar R. İhsan Eliaçık, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “12 Eylül ve 28 Şubat’ta 35 ayrı davadan yargılandım. Böyle bir ceza hiç almadım. Avukatlarımın ve benim savunmalarımızı tek kelime dikkate almadılar” dedi. Eliaçık, “Çözüm sürecinin tüm aktörlerine başta CB, bakanlar, milletvekilleri, yazarlar, akil adamlar heyeti vs. hepsine ‘örgüt propagandası’ndan üst sınırdan hapis, yurtdışına çıkış, şehri terketmeme ve karakola imza verilmesi gerekir. Eğer hukuk guguk olmadıysa” değerlendirmesinde bulundu.

     İslamî kimlikli erdemli aydınların bir çatı altında toplandığı Hak ve Adalet Platformu da yayınladığı yazılı bir mesajla, İhsan Eliaçık’a verilen cezanın kaldırılmasını talep etti. Hak ve Adalet Platformu, kaleme aldığı açıklamada şu önemli noktalara vurgu yaptı: “Bütün muhalif düşünce insanlarını, halkın hak ve adalet duygularını yaralayan hapis cezaları, ne iktidar sahipleri ne de destekleyenler için çıkar yoldur. Adalet sisteminin bu derece tahrip edilmesinin bedelini tüm kesimler birlikte ödeyeceklerdir. Yasak ve baskılar yoluyla huzur bulan hiçbir topluluk yoktur. Hak ve Adalet Platformu olarak ülkemizin yeniden huzura kavuşması için bu yanlıştan dönülmesini, hukuk sistemimizin sağlam evrensel temellere oturtulmasını ve İhsan Eliaçık’a verilen cezanın kaldırılmasını talep ediyoruz. Takdir edilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasıyla İstanbul ve yurtdışına çıkışının yasaklanmasının İhsan Eliaçık’ın barışçıl ve demokratik bir üslupla kurduğu muhalefet diline karşı düzenlendiğini düşünüyor, yargıyı evrensel hukuka riayet etmeye davet ediyoruz.”

     Sediyani Haber olarak bizler de ülkemizin yetiştirdiği en güzide fikir ve inanç insanlarından biri olan, hayatı boyunca terörle hatta şiddetle arasına mesafe koymuş ve karşı çıkmış, bütün yaşamı boyunca sosyal adaletin ve barışın tesisi için çabalayan ve çabasını da yalnızca söz ve yazı ile yapan Sayın Recep İhsan Eliaçık’a verilen haksız cezanın bir an önce kaldırılmasını, yargının ve hukukun kin ve keyfiyet değil adalet temelleri üzerinde işlevini yerine getirmesini talep ediyoruz.

     HAK VE ADALET PLATFORMU, SEDİYANİ HABER

     17 NİSAN 2018

 

865 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir