Sivaslı Enver Amca, 20 Yıldır Ağaçlara Hayat Veriyor

 

isediyani

Sivas’ta yaşayan Enver Balta, 20 yılını ormanlarda yetişen ağaçların bakımına adadı.

 

 

     Sivas’ta yaşayan Enver Balta, 20 yılını ormanlarda yetişen ağaçların bakımına adadı. Sivas, Sakarya, Kocaeli, İstanbul gibi şehirlere giderek ağaçların aşılamasını yapıyor. 68 yaşındaki Enver Amca’nın ormanlara ilgisi ise 20 yıl önce başladı.

     Enver Amca, Nisan ayı gelince aşılamada kullandığı alet çantasını sırtına alıyor ve ormanları gezmeye başlıyor. Bunu sadece Sivas’ta yapmıyor. Şehir şehir gezerek, İstanbul, Sakarya ve Kocaeli gibi birçok şehrin ormanlarını da dolaşıyor. Gittiği yerlerde ise binlerce ağacı aşılıyor ve bakımını yapıyor.

     Huzuru ormanda bulduğunu anlatan Enver Amca, “Gittiğim birçok şehirde orman görünce orayı gezmeden, ağaç aşılamadan rahat edemiyorum. Bugüne kadar elma, armut, dut gibi birçok meyve ağacını aşıladım. Allah bana ömür verdikçe de bu devam edecek” diyor.

     “AĞAÇLARI EVLADIM GİBİ SEVİYORUM”

     Enver Balta, ormanları evi gibi gördüğünü, ağaçları da evladı gibi sevdiğini söylüyor. Aşıladığı ağaçları sonraki yıllarda yeniden kontrol ediyor ve birçoğunun meyve verdiğini görünce de mutlu oluyor.

     Enver Amca duygularını şu sözlerle ifade ediyor: “Aşılama yaparken onlarla konuşurum, sohbet ederim. Arkadaşlarım beni soyismimden dolayı değil, lakabım da ‘Balta’ olduğu için öyle çağırır. Sert ve keskin mizaçlı olduğum için ‘Balta’ diye çağırırlar ama ormanlar benden korkmaz. Ormanlardaki ağaçlar, beni kesen değil, can veren balta olarak bilir. Onlar benim canım ciğerim. Ağaç aşıladığım şehirlerde beni görünce insanlar, ‘Bizim ağaçları da aşılasan olmaz mı? Hep ormanlardaki ağaçları aşılıyorsun’ diyorlar. Ben sadece ormanlarda ağaçları aşılamıyorum. Aynı zamanda gittiğim yerlerde ağaçlar nasıl korunur, nasıl aşılama yapılır, ormanların güzelliklerini de orada bulunan insanlara anlatıyorum. Çünkü ormanlar bizim canımız, hayat kaynağımız.”

     ORMAN YANGINLARINDA GÖZYAŞLARINI TUTAMIYOR

     Enver Balta, özellikle yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarının haberlerini televizyonlarda izlerken gözyaşlarını tutamadığını anlatıyor. “Hepimiz yeşil alanlarda mangal yakıp piknik yaparız ama sonrasında ateşi öylece bırakıp gitmek, insanlara yapılan en büyük ihanettir” diyor. Enver Amca, vatandaşları bu konuda daha dikkatli olmaları için uyarıyor: “Ben ağaç dikim dönemlerinde cebimdeki paranın son kuruşuna kadar, gerekirse aç kalacağımı bilsem dahi fidan alırım ve götürüp onu dikerim.”

     Sediyani Haber olarak bizler de Sivaslı Enver Amca’yı tebrik edip ellerinden öpüyor, kendisine uzun ömürler diliyoruz. Sevgili Peygamberimiz (saw) bir hadislerinde şöyle buyuruyorlar: “Bir Müslüman ağaç diker de o ağaçtan (ağacın meyvesinden) insan, hayvan veya kuşlar yerse, onların bu yedikleri kıyamet gününe kadar o Müslüman için sadaka olur.” (Mûslim, Musâkât, cilt 10 / Ahmed ibn-i Hanbel, Mûsned, cilt 6, s. 444 / Muhtar’ul- Ehâdis, 1215. Hâdis / Buharî, Edeb 27; Hars 1) Yine Peygamber Efendimiz, benzer bir hâdisinde, “Müslümanlardan bir kimse bir ağaç dikerse, o ağaçtan yenen mahsul mutlaka onun için sadaka olur. Yine o ağaçtan çalınan meyve de o Müslüman için sadaka olur. Kuşların yediği de sadakadır. Herkesin ondan yiyip eksilttiği mahsul de onu diken Müslüman’a ait bir sadakadır” (Tecrîd-i Sarîh, cilt 7, s. 122), başka bir hâdisinde “Kim bir ağaç diker, onu meyve verinceye dek koruma ve geliştirme hususunda gayret ederse, meyvesinden yendikçe Allah katında onun için ecir vardır” (A. Wahhab Şa’ranî, Keşf’ul- Ğumme, cilt 2, s. 16, Kahire 1964) buyurmaktadır. Enver Amca’nın bu hayırlı âmellerinin Allah katında kabul edilmesini Sediyani Haber olarak can-ı gönülden diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     16 NİSAN 2018

 

275 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir