13 Yaşında Bir Çocuk, Viking Kralı Mavidiş’in Hazinesini Buldu

 

isediyani

Almanya’da 13 yaşında bir çocuk, Viking Kralı I. Haraldr Gormsson Blátönn’ün hazinesini buldu.

 

 

     Almanya’da 13 yaşında bir çocuk, Viking Kralı I. Haraldr Gormsson Blátönn (910 – 87)’ün hazinesini buldu.

     René Schön ve öğrencisi Luca Malaschnitschenko, Ocak ayında Almanya’nın en büyük adası olan ve Baltık Denizi üzerinde bulunan Rügen Adası’nda metal detektörü ile Kral Blátönn’e ait olabilecek bir eser bulduklarında, başlangıçta bunun değersiz bir alüminyum parçası olduğunu düşünmüşlerdi. Ancak daha yakından incelediklerinde, bunun bir gümüş parçası olduğunu anladılar.

     Daha sonra hafta sonu geldiğinde, bölgesel arkeoloji servisi bölgede 400 m²’lik bir kazı yapmaya başladı. Yürütülen kazılarda, 958 yılından 986 yılına kadar hüküm süren Viking Kralı I. Haraldr Gormsson Blátönn ile ilişkili olduğuna inanılan eserler topluluğu ortaya çıkarıldı. Kazılarda ayrıca örgülü kolyeler, inciler, broşlar, Viking Tanrısı Thor’un çekici, yüzük ve 600 kadar çentikli sikke bulundu. Bunların arasında, günümüzde Danimarka, Kuzey Almanya, Güney İsveç ve Norveç’in bazı kısımlarında hüküm süren, Blátönn dönemine dayanan 100’den fazla sikke vardı.

     Sikkelerden en eskisi, 714 yılına tarihlenen bir Şam dirhemi iken, en yenisi 983 yılına tarihlenen bir kuruş. Bulgular, eserlerin 980’li yılların sonlarında gömülmüş olabileceğini düşündürüyor. Bu dönem aynı zamanda, Blátönn’ün 987 yılında öldüğü Pomeranya’ya kaçtığı zamana denk geliyor. Kazıları yürüten arkeolog Michael Schirren, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu eserler, Baltık Denizi’nin güneyindeki bölgenin en büyük Blátönn sikke koleksiyonu ve bu nedenle büyük önem taşımakta” dedi. Arkeolog Detlef Jantzen ise, “Burada tarihî kaynakları destekleyecek gibi görünen nadir bir keşif vak’ası var” açıklamasında bulundu.

     Danimarka, İsveç ve Norveç’i kapsayan “İskandinavya Seyahatnamesi”nde Kürt seyyah İbrahim Sediyani’nin belirttiğine göre, ilk kez 970 tarihinde “Viking millî birliği”ni sağlayan en önemli Viking liderlerinden biri olan I. Haraldr Gormsson Blátönn (910 – 87), Norveç’te hâkimiyet sağlayabilmiş ve ülkenin doğusunu Danimarka’ya bağlamıştı. Sediyani’nin söylediğine göre, Haraldr Blátönn’ün ismindeki “Blátönn” o liderin lakabıdır ve Viking dilinde “Mavidiş” demek. Blátönn, eski İskandinav dînine sırtını çevirdi ve İskandinav ülkesine Hristiyanlık’ı tanıttı. Ancak oğlu Sven Gabelbart liderliğindeki bir isyandan sonra Pomeranya’ya kaçmak zorunda kaldı.

     Blátönn’ün kalıcı mirası, günümüzde akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda yaşamaya devam ediyor ve kablosuz “Bluetooth” teknolojisi O’nun adıyla anılıyor.

     DPA, SEDİYANİ HABER

     16 NİSAN 2018

364 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir