Hayvanlar Artık “Mal” Değil “Can”

 

isediyani

Hayvanlara kötü muamele ve işkence olaylarının ardından hükûmet harekete geçti. Hazırlanan yeni düzenlemeye göre, hayvanlara kötü davrananlara artık para değil hapis cezası verilecek.

 

 

     Türkiye’de olumlu şeyler de oluyor… Son dönemde artan hayvanlara kötü muamele ve işkence olaylarının ardından hükûmet harekete geçti. Hazırlanan yeni düzenlemeye göre, hayvanlara kötü davrananlara artık para değil hapis cezası verilecek. Hayvanlara işkence edip öldürenler artık para cezası ile kurtulamayacak.

     Adalet Bakanlığı, hazırladığı kanun tasarısı taslağında hayvanlara kötü muameleye hapis cezası getiriyor. Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikle sahipli – sahipsiz olmasına bakılmaksızın hayvana acımasız ve zalimce davranan ya da öldüren kişiye 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Suç birden çok hayvana karşı işlenirse ceza 4, 5 yıla kadar çıkacak. Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldürenler içinse ceza 7 yıla kadar çıkıyor. Hayvan dövüştürenler ise 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

     Tasarıyla sahipli hayvana karşı işlenen suçlarda yasal takip sahibinin şikâyetine, sahipsiz hayvana karşı işlenen suçlarda ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın başsavcılığa yazılı başvurusuna bağlanıyor. Taslak ilgili kurumların görüşü alındıktan sonra tasarı haline getirilecek ve Meclis’e gönderilecek.

     Sediyani Haber olarak bu yeni kanun tasarısını destekliyor, hatta hayvanlara karşı işlenen suçlarda daha ağır cezaların verilmesini talep ediyoruz. Ayrıca hayvanlara karşı işlenen en büyük suç olan hayvanat bahçelerinin tamamının kapatılmasını istiyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     10 NİSAN 2018

 

334 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir