Mızrak Uçları, Kızılderili Kıtası’nın Kuzeyine Nasıl Yerleşildiğini Açıklıyor

 

isediyani

Alaska ve Batı Kanada’da bulunan çok sayıdaki yivli mızrak ucunun dikkatli bir şekilde incelenmesi, Kızılderili Kıtası’nın Buzul Çağı göçlerinin sanılandan çok daha karmaşık olduğunu kanıtladı.

 

     Alaska ve Batı Kanada’da bulunan çok sayıdaki yivli mızrak ucunun dikkatli bir şekilde incelenmesi, Kızılderili Kıtası’nın Buzul Çağı göçlerinin sanılandan çok daha karmaşık olduğunu kanıtladı.

     Heather Smith ve Ted Goebel, her ikisi de Texas A & M’deki “Antropoloji” bölümünün bir parçası olan “Kızılderili Kıtası’ndaki İlk Yerlilerin Eğitim Merkezi” ile ilişkili çalışmaya katıldı. Smith şimdi Doğu New Mexico Üniversitesi’nde yardımcı doçent.

     Doktora çalışmasında bu konuyu işleyen Smith ve antropoloji profesörü Goebel, bulguların, insanların Kuzey Kızılderili Kıtası’nın çeşitli bölgelerine yerleştikleri 14000 ilâ 12000 yıl öncesine ait seyahat düzenlerini ve yollarını nasıl göreceğimizi değiştirebileceğine inanıyorlar. Araştırmacılar, bu eserler hakkında böyle bir çalışmada ilk kez kullanılan yeni dijital analiz yöntemlerini kullanarak, daha önce düşünüldüğü gibi “Alaska’nın güneyine değil, kuzeyine seyahat eden ilk yerleşimcilerin bulunduğunu” keşfettiler. Konuyla ilgili olarak Goebel, “Geç Buzul Çağı’nda, Kızılderili Kıtası’ndaki ilk yerlilerin güneydeki ılıman Kuzey Kızılderili Kıtası’na kadar olan ve Bering Kara Köprüsü bölgesinden göçlerini takip etmek için iki muhtemel yolları vardı, ancak şu anda sadece Pasifik kıyı yolunu kullanmışa benziyorlar. İç Kanada rotası ise bin yıl sonrasına kadar tam olarak keşfedilmemiş olabilir. Bu yivli mızrak uçları bulguları, insanların Yeni Dünya’yı nasıl kolonize ettiğini açıklayan yeni genetik modelleri destekleyen arkeolojik kanıtlar sağlıyor” diyor.

     Kızılderili Kıtası halklarının burayı kolonileştirmesi üzerine yapılan geleneksel yorumlar, ilk sakinlerin Sibirya’dan Alaska’ya göç ettiklerini ve daha sonra bugünkü Batı ABD’nin büyük ovalarına ulaşmak için Batı Kanada’da yavaş yavaş açılan buzsuz koridoru izlediklerini tahmin ediyordu. Ancak erken Sibiryalılar, Alaskalılar ve Kızılderili Kıtası Yerlileri üzerine yapılan yeni genetik çalışmalar ve Kanada buz tabakalarının güneyindeki buzsuz koridorun başlangıcından günümüze yeni alanların keşfi, Kızılderili Kıtası’ndaki ilk yerlilerin Pasifik kıyıları boyunca ilerlediğini gösteriyor. Bu konuda Smith, “Önemli olan, bu mızrak uçlarının teknoloji ve morfolojileri ile ilişkili olması ve bu özelliklerin bir kısmının, ataların soyundan gelen bir ilişkinin şeklini değiştirdiği yoldur. Bu, bu tür aletleri bu yerlere taşıyan insanların da ilişkili olduğunu gösteriyor. Bu, Kanada ve Alaska’daki erken insanların Clovis’in (Kuzey Kızılderili Kıtası’nın ilk yerleşimcileri) soyundan geldiğini ve özellikle de bizon için veya yiyecek toplamak için aynı tür silahları kullandıklarını gösteriyor. Ayrıca kıta ortasına kadar gelip Kuzey Kutbu’na geri döndüklerini gösteriyor” diyor.

     Bu eserler, tarih öncesi halkların göç kalıplarını belgelemek için kullanılabilir. Smith şunları söylüyor: “Mızrak uçları, Kızılderili Kıtası halklarının, inandığımızdan çok daha karmaşık olduğunu ve bu erken yerleşimcilerin sadece güneye değil, birçok farklı yöne gittiğini kanıtlıyor. Bu, 12000 yıl önce Kuzey Kutbu ve kıtanın ortasındaki insanlar arasında bir bağlantı olduğuna dair somut bir kanıt, bu bağlantı genetik ya da sosyal olabilir, fakat nihayetinde Kuzey Kızılderili Kıtası’ndaki erken kültürler ve uyum yetenekleri hakkında bilgi verir.”

     SCIENCE DAILY, ARKEOFİLİ

     10 NİSAN 2018

 

282 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir