Urmiye Gölü Hızla Kuruyor

 

isediyani

Doğu Kürdistan (İran Kürdistanı) topraklarında bulunan Urmiye Gölü’nün kapladığı alanın kuraklık nedeniyle bir yılda 23 km² azaldığı bildirildi.

 

     Doğu Kürdistan (İran Kürdistanı) topraklarında bulunan Urmiye Gölü’nün kapladığı alanın kuraklık nedeniyle bir yılda 23 km² azaldığı bildirildi.

     Urmiye Gölü’nü Canlandırma Kurumu Müdürü Ferhad Serxweş, kuraklığın geçen yıl da gölde büyük su kaybına neden olduğunu söyledi. Serxweş, “Urmiye Gölü’nün kapsadığı mevcut alan 2 bin 276 km²’dir. Bu da geçen yıla göre 23 km² azaldığını gösteriyor” dedi. Yetkili, gölün derinliğinin de geçen yıla oranla 2 cm azaldığını belirtti.

     Adını Kürtler’in yaşadığı Urmiye şehrinden alan göl, kuraklıktan önce 5 bin 200 km² yüzölçümüne sahipti. En derin noktası yaklaşık 16 m olan gölün büyük bir kısmı kurudu. Göldeki kuruma, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan çevre halkının yaşamını olumsuz etkiliyor.

     Kuraklıkla mücadele etmek ve gölü yeniden canlandırmak, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhanî’nin şu ana kadar gerçekleştiremediği seçim vaadlerinden biriydi. Ruhanî hükûmeti göreve geldikten sonra gölü 10 yıl içinde eski haline getirme hedefiyle 6 milyar Dolar bütçe ayırarak, ülkenin en büyük çevre projesini başlatmıştı.

     İRAN 20’DEN FAZLA BARAJ İNŞÂ ETTİ

     Urmiye Gölü, Ortadoğu’nun en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük tuz gölüydü. 1275 m rakıma sahip olan Urmiye Gölü, 1967 yılında sulak alan olarak koruma altına alındı. 200 kuş türüne ev sahipliği yapan Urmiye Gölü, bölgede yaşayan milyonlarca insan için de yaşamsal öneme sahipti. Ancak 1995 yılından itibaren gölde başlayan çekilme, 2011’de 7 m gibi rekor seviyelere ulaşmıştı. Yapılan bilimsel araştırmalara göre yaklaşık % 90’ını yitiren Urmiye Gölü’nün küçülme nedenleri arasında, küresel iklim değişimi, gölü besleyen su kaynakları üzerine yapılan barajlar ve hatalı su kullanımları gösteriliyor. İran, Urmiye Gölü’nü besleyen su kaynaklarını üzerine 20’den fazla baraj inşâ etti.

     ISNA, BASNEWS

     9 NİSAN 2018

 

388 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir