Barzan’da “Enfal Müzesi” Açıldı

 

isediyani

Kürdistan’ın Barzan bölgesinin Bazeyî köyünde “Enfal Müzesi” açıldı.

 

 

 

     Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’in Barzan bölgesinin Bazeyî köyünde “Enfal Müzesi” açıldı.

     Babaları Enfal şehîdi olan bir aile, Bazeyî köyündeki evlerini “Enfal Müzesi”ne çevirdi. Bazeyî köyündeki Rezan Salih adlı kadın, 13 yıldır eşi Rebwar Ramazan ile evlerini müze haline getirmeye çalışıyorlardı.

     Rezan ve Rebwar çifti evlerinin tamamını Kürtler’in yaşadığı Enfal Soykırımı’nın arşivi haline getirdi. Rezan Salih, müzeyi ziyaret edenlerin, Kürtler’in çektiği acıları ve yaşadıklarını hissettiklerini söyledi. Rebwar Ramazan ise, “Bu belgeleri Kürdistan’ın her tarafını dolaşarak topladım. Bağdat’taki Enfal dâvâsının görüldüğü mâhkemeye katliâmın soykırım olarak kabul edilmesi için belge sundum” dedi.

     Irak Yüksek Suçlar Mahkemesi bu arşivdeki belgeleri kanıt kabul ederek, Enfal katliâmını soykırımın olarak tanıdı.

     Binlerce kitap, mektup ve dökümanın bulunduğu arşivde Enfal Soykırımı üzerine yazılmış 12 kitap da bulunuyor.

     Enfal Soykırımı süreci Temmuz 1983’ün sonunda Barzanî erkeklerinin katledilmesiyle başladı. Irkçı – faşist Baas rejimi, Barzanî aşiretinden 10 ilâ 70 yaş arası 8 bin erkeği aynı gün evlerinden alıp Irak’ın güneyindeki Musenna kentine götürerek katletti. Bu olay tarihe “Kürt Enfali”nin ilk aşaması olarak geçti. Sözkonusu katliâmdan sonra Baas rejimi, 8 aşamada Germiyan’dan Behdinan bölgesine kadar yaklaşık 182 bin Kürt’ü katletti.

     Baas rejiminin devrilmesinin ardından Barzanîler’e ait bazı toplu mezarların ortaya çıkmasıyla şehîdlerin cesetlerinin kalıntıları Güney Kürdistan’a getirildi.

     Halen çok sayıda Kürd’ün akıbeti ise bilinmiyor.

     RÛDAW

     6 NİSAN 2018

  

 

355 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir