Muğla’da Dünyanın En Zehirli Balığı Yakalandı

 

isediyani

Muğla (Menteşe) ilimizde avlanan balıkçıların oltasına, denizlerde yaşayan en zehirli balık türünden biri olan trakonya takıldı.

 

     Muğla (Menteşe) ilimizin Milas ilçesine bağlı Güllük Limanı’nda avlanan balıkçıların oltasına, denizlerde yaşayan en zehirli balık türünden biri olan trakonya takıldı. Dünyanın en zehirli balık türleri arasında yer alan trakonya, halk arasında “çarpan balığı” olarak biliniyor.

     Balıkçıların sırt bölgesinde bulunan dikenlerinden tanıdığı balık, dikkatli şekilde oltadan çıkarıldı. Limanda avlanan amatör balıkçılar trakonyanın en zehirli balıklar arasında yer aldığını ifade ederek şunları söyledi: “Trakonya balığını sırtında bulunan siyah dikenlerinden tanıyoruz. Bu balığa rastladığımızda oltadan dikkatli bir şekilde çıkarmamız gerekli. Dikenleri zehirli olduğu için öldürücü etkisi var ve hatta kalp krizini tetikleyerek büyük tehlikelere yol açıyor. Birçok balıkçımız bu tür balıkları dikkate almıyor, ‘bana birşey olmaz’ mantığı ile balığı eli ile tutarak oltadan çıkarmaya çalışıyor. Bu balığı gördüklerinde direk misinayı keserek balığın ağzında 20 – 30 cm’lik misina ile denize geri gönderiyorlar. Bunu asla yapmamalıyız.”

     Uzmanlar ise kıyılarımızda görülen bu tür balıkların tedbir alınmadığı takdirde kalp krizi ve ölümlere neden olabileceğini belirtiyor.

     AJANSLAR

     4 NİSAN 2018

 

385 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir