İskoçya’da Etobur Bir Dinozorun Ayak İzi Bulundu

 

isediyani

İskoçya’nın kuzeybatısındaki Sgitheanach (Cheò) Adası’nda 170 milyon yıl öncesine ait bir dinozora ait ayak izleri bulundu.

 

     İskoçya’nın kuzeybatısındaki Sgitheanach (Cheò) Adası’nda 170 milyon yıl öncesine ait, et yiyen ve üç tırnaklı bir dinozora ait ayak izleri bulundu. Ayak izlerinin toplam 50 tane olduğu bildirildi.

     Adada daha önce de irili ufaklı ayak izleri bulunmuş ve bunların Saurischia ailesinden Sauropod dinozorlarına ait olduğu belirtilmişti. Uzun boylu ve uzun kuyruklu bu dinozorların küçük kafaları bulunuyordu.

     Yaklaşık 170 milyon yıl önce, Pangaea süperkıtası ayrılmaya başladıktan kısa bir süre sonra, şimdi ada olan Sgitheanach (Cheò), ekvatora çok daha yakın ve plajlar, nehirler ve lagünlerle dolu daha küçük bir subtropikal adadan biriydi.

     Araştırma ekibinden Dr. Stephen Brusatte, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yeni dinozorlar bulmak her zaman heyecan verici, özellikle İskoçya’da bulgular çok sınırlı ve bunlar aynı zamanda Orta Jurassic dinozorları. Yani dünyanın herhangi bir yerindeki çok az fosili bulunabiliyor” dedi.

     Ancak adada keşfedilen yeni dinozor ayak izlerinin etobur ve üç tırnaklı bir türe ait olduğuna işaret ettiği söyleniyor. Edinburgh Üniversitesi’nden palaentolog Dr. Stephen Brusatte, “Bunlar etobur. Sadece ayak izleri var. El izi yok. Arka ayaklarıyla yürüyen bir dinozor bu. T-Rex’in ilkel bir kuzeni” bilgisini verdi.

     Bu canlıların yaklaşık 1 ton ağırlığında ve 5 – 6 m boyunda olduğunu tespit eden Brusatte, dinozorların sığ sularda yürürken ayak izlerini bıraktığını söyledi.

     Sgitheanach (Cheò) Adası 170 milyon yıl önce dördüncü ve son süperkıta Pangea’nın parçalanmaya başlamasından sonra küçük subtropikal bir adaydı ve ekvatora şu ankinden çok daha yakındı. Dr. Stephen Brusatte, Sgitheanach (Cheò) Adası için, “Muhtemelen burası subtropikal iklimin hakim olduğu cennet gibi bir yerdi. Günümüzün İspanyası ya da Floridası gibi” dedi.

     SCOTTISH JOURNAL OF GEOLOGY, BBC

     3 NİSAN 2018

 

258 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir