Winnie Madikizela Mandela Vefat Etti

 

isediyani

Güney Afrika halkının Apartheid rejimine karşı mücadelesinin önde gelen isimlerinden Nomzamo Winnie Zanyiwe Madikizela Mandela hayatını kaybetti. 

 

     Güney Afrika halkının Apartheid rejimine karşı mücadelesinin önde gelen isimlerinden Nomzamo Winnie Zanyiwe Madikizela Mandela hayatını kaybetti. Ülkenin efsanevî lideri Nelson Rolihlahla Mandela’nın eski eşi Madikizela, ülkenin özgürlük simgelerinden biriydi. 2018 başından bu yana uzun süren bir hastalık süreci yaşayan ve bugün evinde huzur içinde öldüğü açıklanan Winnie Madikizela Mandela, 81 yaşındaydı.

     Ölüm haberiyle ilgili açıklamada, “Apartheid devletine karşı kahramanca savaştı ve hayatını ülkesinin özgürlüğüne adadı. Robben Adası’nda hapiste tutulduğu sürede eşi Nelson Mandela’nın anısını canlı tuttu ve Güney Afrika’nın en tanınmış yüzlerinden birine adalet mücadelesinde yardım etti” denildi.

     Nomzamo Winnie Zanyiwe Madikizela Mandela, Güney Afrika’nın efsanevî lideri Nelson Rolihlahla Mandela ile 1958 – 96 yılları arasında 38 yıl evli kaldı. Bu sürenin 27 yılı boyunca Nelson Mandela hapisteydi. Madikizela Mandela, eşinin hapiste olduğu dönemde ülkesinde beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı – faşist Apartheid rejimine karşı mücadelede ön saflarda yer aldı. Eşinin serbest bırakılması için dünya çapında kampanyalar yürüten Winnie Madikizela Mandela’nın kendisi de bu sürede birkaç kez hapse atıldı. İki çocuğu olan çift 1996’da boşandı.

     2013 yılında 95 yaşında ölen Nelson Mandela’nın cenazesinde Winnie Madikizela Mandela ile efsanevî liderin son eşi Graça Simbine Machel sarılıp birbirlerini teselli etmişlerdi.

     Sediyani Haber olarak bizler de Winnie Madikizela Mandela’ya Allah’tan râhmet ve Güney Afrika halkına başsağlığı diliyor, O’nun 81 yıllık bereketli ömrü boyunca beyaz sömürgeciliğe, ırkçılığa ve faşizme karşı verdiği onurlu mücadelenin azîz hatırâsı önünde saygıyla eğiliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     2 NİSAN 2018

 

315 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir