Dılovan İdris Barzanî Vefat Etti

 

isediyani

Kürtler’in önde gelen millî liderlerinden İdris Barzanî (rh. a)’nin oğlu ve şu anki Kürdistan Federe Devleti Başbakanı Nêçirvan Barzanî’nin ikiz kardeşi ve sosyal işlerden sorumlu yardımcısı Dılovan İdris Barzanî, bugün vefat etti.

     Kürtler’in önde gelen millî liderlerinden İdris Barzanî (rh. a)’nin oğlu ve şu anki Kürdistan Federe Devleti Başbakanı Nêçirvan Barzanî’nin ikiz kardeşi ve sosyal işlerden sorumlu yardımcısı Dılovan İdris Barzanî, bugün vefat etti. Henüz 51 yaşında Hakk’ın râhmetine kavuşan Dılovan İdris Barzanî için Kürdistan’da 3 günlük yas ilan edildi.

     21 Eylül 1966 tarihinde Kürdistan’ın Barzan bölgesinde dünyaya gelen Dılovan İdris Barzanî’nin, bugün Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumduğu bildirildi. Başbakan Nêçirvan Barzanî’nin ikiz kardeşi olan Kürdistan Sosyal İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Kürdistan Demokrat Parti (KDP) Başkan Yardımcısı Dılovan İdris Barzanî için başkent Erbil’in Pirmam (Selahaddîn) ilçesinde 3 günlük yas ilan edildi.

     Dılovan İdris Barzanî’nin vefatından dolayı Kürdistan Başkanı Mesud Barzanî, bir mesaj yayınladı. Başkan Barzanî mesajında, “Maalesef bu sabah râhmetli İdris Barzanî’nin oğlu Dılovan İdris Barzanî’yi geçirdiği kalp krizi sonucu kaybettik. Bu haber bizi derinden üzmüştür. Yüce Allah’tan kendisine râhmet ve yerinin Cennet olmasını diliyorum. Allah hepimize sabırlar ihsan etsin” dedi.

     Öte yandan Dılovan İdrîs Barzanî’nin taziyesinin Pirmam’da düzenleneceği bildirildi. Başkan Barzanî’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, taziyenin Pirmam’da Bonekan Salonu’nda 3 gün boyunca kabul edileceği belirtildi. Açıklamada, 3 Nisan Salı gününden itibaren (Salı, Çarşamba, Perşembe) 3 gün boyunca sabah 09:00 ile 12:00 arası, öğleden sonra ise 14:00 ile 17:00 saatleri arasında taziyelerin kabul edileceği belirtildi.

     TAZİYE MESAJLARI

     Kürdistan Başbakan Yardımcısı Dılovan İdris Barzanî için çok sayıda devlet, kurum ve tanınmış şahsiyet başsağlığı mesajı yayınladı.

     Irak Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Kürdistan Başkanı Mesud Barzanî’ye gönderdiği başsağlığı mesajında, “Değerli Dılovan Barzanî’nin genç yaşta yaşama gözlerini yumduğunun haberini almaktan derin üzüntü duydum. En derin duygularla acınızı paylaşıyoruz. Ailenizin her bir ferdine sizin aracılığıyla başsağlığı ve sabır diliyoruz. Allah’tan Dılovan Barzanî’nin mekânının Cennet olmasını dilerim” dedi.

     Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Irak Başbakanı Heyder Abadî’nin Nêçirvan Barzanî ile telefonda görüşerek başsağlığı dileklerinde bulunduğu belirtildi. Mesajında Abadî, “Başta Nêçirvan Barzanî olmak üzere Barzanî ailesinin acısını paylaşıyor ve ailesine sabır dileklerinde bulunuyoruz. Yüce Allah’tan Dılovan Barzanî’nin mekânının Cennet olmasını diliyorum” dedi. Nêçirvan Barzanî, Abadî’ye başsağlığı dileklerinden dolayı teşekkür etti.

     Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün yaşamını yitiren Dılovan İdris Barzanî için başsağlığı dileklerinde bulundu. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Mevlüt Çavuşoğlu’nun Başbakan Nêçirvan Barzanî’ye telefonda yaptığı görüşmede başsağlığı dilediği belirtildi. Açıklamada, Dılovan Barzanî’nin hayatını kaybetmesinden dolayı derin üzüntü yaşadığı belirten Çavuşoğlu’nun, Nêçirvan Barzanî’nin acısını paylaştığı kaydedildi. Çavuşoğlu Barzanî’ye, “Barzanî ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum. Allah’tan Dılovan Barzanî’nin mekânını Cennet kılmasını diliyorum” dedi.

     Türkiye’de demokratik siyaset yürüten Halkların Demokratik Partisi (HDP) de Dılovan İdris Barzanî için yazılı bir başsağlığı mesajı yayınladı. Partiden yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi: “Dılovan İdris Barzanî’nin ölüm haberini almanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kürdistan Hükûmeti bünyesinde Toplumsal ve Sosyal İşler Başkanlığı Temsilciği görevini yürüten Dılovan İdris Barzanî, Güney Kürtleri’nin yüzyılın başından bugüne kadar vermiş olduğu eşitlik ve özgürlük mücadelesine önemli katkılar sunmuştur. Güneyli Kürtler’in yaşadığı büyük toplumsal travmaları ve Baas rejiminin insanlıkdışı uygulamalarını kayıt altına alarak toplumsal hafızâ inşâ çalışmalarıyla bu mücadele tarihine katkıları unutulmayacaktır. Hewlêr’de kalp krizi sonucu 51 yaşında yaşamını yitiren Dılovan İdris Barzanî’ye Allah’tan râhmet diliyoruz. Irak Kürdistanı Başbakanı Nêçirvan Barzanî’ye, Kürdistan halkına ve Barzanî ailesine başsağlığı diliyoruz.”

     Dılovan İdris Barzanî için bir başsağlığı mesajı da İsveç Krallığı Parlamentosu’ndan geldi. İsveç Parlamentosu Milletvekili Serkan Köse, yayınladığı başsağlığı mesajında Barzanî ailesinin acısını paylaştı. Köse’nin Dılovan İdris Barzanî’nin vefatına ilişkin yayınladığı başsağlığı mesajında şu ifadeler dile getirildi: “Başbakan Nêçirvan Barzanî’nin kardeşi Dılovan İdris Barzanî’nin vefatını üzüntüyle karşıladım. Öncelikle Barzanî ailesinin üzüntüsünü paylaşıyorum. Barzanî’nin dostları, arkadaşları ve ailesi için başsağlığı diliyorum. PDK’nin başı sağolsun.”

     Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul, Mesud Bazanî ve Nêçirvan Barzanî’ye gönderdiği başsağlığı mesajında, şunları söyledi: “Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla… Saygıdeğer Ağabey Mesud Barzanî ve Saygıdeğer Ağabey Nêçirvan Barzanî için… Ne yazık ki Dılovan Barzanî’nin genç yaşta yaşama gözlerinin yumduğunun haberini almaktan derin üzüntü duydum. Bu acı haberi duymak beni derinden etkiledi. Acınızı paylaşıyorum. Ümid ederim ki bu ailenizdeki son hastalık olur ve Yüce Allah, Ağabey Dılovan İdris Barzanî’yi Cennet’iyle mutlu eder.”

     KYB Politbürosu tarafından Mesud Barzanî ve Nêçirvan Barzanî’ye gönderilen başsağlığı mesajında ise, “Ağabeyimiz İdris Barzanî’nin vefat haberini duymaktan derin üzüntü duyduk. Partimiz adına sizlere ve ailenizin tüm fertlerine başsağlığı dileriz. Acınızı derinden yaşıyoruz. Allah’tan sizlere sabır, merhumun da mekânının Cennet olmasını diliyoruz” denildi.

     Kürdistan Bölgesi Enformasyon ve Güvenlik Ajansı Başkanı Lahur Tallebanî de Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Dılovan Barzanî’nin vefatından dolayı Başbakan Nêçirvan Barzanî’ye başsağlığı diler, yüce Allah’tan ailesine metanet dilerim” ifadelerini kullandı.

     Ölümsüz Kürt millî rehberi Pêşava Qazî Muhammed (rh.a.)’in oğlu olan Kürt siyasetçi Ali Qazî Muhammed ise, Mesud Barzanî ve Nêçirvan Barzanî’ye gönderdiği başsağlığı mesajında, şu ifadelere yer verdi: “Saygıdeğer Başkan Mesud Barzanî ve Saygıdeğer Başbakan Nêçirvan Barzanî; genç yaşta yaşamını yitiren Dılovan Barzanî’nin kaybından derin üzüntü duydum. Acınızı derinden hissediyorum. Hiç şüphesiz, başta aile fertlerinden olmak üzere tüm Kürtler olarak çok değerli şahsiyetleri kaybettik. Ancak sizin mücadeleniz her daim sürmektedir. Şahsım ve tüm Qazî aşireti adına acılarınızın son bulmasını ümit ediyorum. Allah’tan Dılovan İdris Barzanî’nin mekânının Cennet olmasını diliyorum.”

     Sediyani Haber olarak bizler de 51 yıllık bereketli hayatı hürriyet, bağımsızlık, eşitlik ve demokrasi mücadelesi ile geçen Dılovan İdris Barzanî’ye Allah Tebareke ve Teâlâ’dan râhmet, ailesine, yakınlarına, tüm dâvâ arkadaşlarına ve bütün Kürdistan halkına sabr ve başsağlığı diliyoruz. Mekânı Cennet olsun. O’nun Kürdistan’a ve Kürt halkına yaptığı hizmetler asla unutulmayacak, ilelebed hayırla yâd edilecektir.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     2 NİSAN 2018

Mekânın Cennet olsun…

 

565 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir