Papa: “Cehennem Yoktur”

 

isediyani

İtalyan La Repubblica gazetesi, Katolikler’in rûhanî lideri Papa Franciscus’un “Cehennem yoktur” dediğini iddiâ etti.

 

     İtalyan La Repubblica gazetesi, Katolikler’in rûhanî lideri Papa Jorge Mario Bergoglio Franciscus’un “Cehennem yoktur” dediğini iddiâ etti.

     İbrahimî dînlerde yer alan “Cennet – Cehennem” inanışıyla çelişen iddiânın tartışma yaratması üzerine Vatikan’dan açıklama yapıldı. Açıklamada, “Sözkonusu makalede alıntı olarak tırnak içinde verilen ifadeler, Papa’nın sözlerinin birebir dökümü olarak kabul edilemez” denildi.

     La Repubblica’nın kurucusu ve eski yayın yönetmeni Eugenio Scalfari, daha önce birkaç kez yaptığı gibi Papa ile sohbetini gazetede yayımladı. İtalya’da medya dünyasının en tanınmış isimlerinden olan ateist gazeteci Scalfari, kendisini “Papa’nın arkadaşı” olarak tanımlıyor.

     Eugenio Scalfari’nin Katolikler’in rûhanî lideri Papa ile O’nun yaşadığı Vatikan’daki Santa Marta Konukevi’nde yaptıkları sohbetin en dikkat çeken kısmı, Papa’nın “Yaratılış” ve “Cennet – Cehennem” inanışlarıyla ilgili sözleri oldu. Scalfari’nin aktardığına göre Papa ile aralarında şu diyalog geçti:

     – Scalfari: Önceki görüşmemizde, bizim türümüzün bir süre sonra yok olacağını ve Tanrı’nın başka türler yaratacağını söylemiştiniz. Günah içinde ölen ve sonsuza kadar ceza çekmek üzere cehenneme giden ruhlardan söz etmediniz. Yalnızca iyi ruhların Tanrı’yı tefekkürüne izin verileceğini söylediniz. Peki ya kötü rûhlar? Nerede cezalandırılacaklar?

     – Papa: Cezalandırılmayacaklar, tövbe edenler Tanrı tarafından bağışlanır ve O’nu tefekkür edenlerin arasına girer. Tövbe etmeyenler ve bu yüzden bağışlanmayanlar ise yok olur. Cehennem yoktur, günahkâr rûhların yok olması vardır.

     Bu sözlerin kimi kesimlerden tepki çekmesi ve tartışma yaratması üzerine Vatikan Basın Ofisi’nden bir açıklama yapıldı. Vatikan’ın açıklamasında doğrudan “Cehennem” konusundaki sözlerine atıfta bulunulmazken şu ifadeler yer aldı: “Papa geçenlerde La Repubblica gazetesinin kurucusunu, Paskalya vesilesiyle özel bir görüşme için kabul etmiştir ancak kendisine herhangi bir mülakat vermemiştir. Bugün yayımlanan makalenin yazarının yer verdiği ifadeler Papa’nın ağzından çıkan sözcüklerin birebir alıntısı değildir, yazarın bunları yeniden düzenlemesinin sonucudur. Sözkonusu makalede alıntı olarak tırnak içinde verilen ifadeler, Papa’nın sözlerinin aslına sadık bir dökümü olarak kabul edilemez.”

     Eugenio Scalfari, daha önce de Papa ile sıradışı sohbetler yapmış ve bu söyleşilerden bazıları yine tartışma yaratmıştı. 93 yaşındaki Scalfari’nin söyleşileri kayıt cihazına kaydetmemesi de, bazı sözlerin Papa’nın ağzından birebir bu şekilde çıkıp çıkmadığıyla ilgili şüphelere neden olmuştu.

     Öte yandan Papa Franciscus daha önce de bir âyinde, “Sonsuz la’net, bir işkence odası değildir… Sonsuz la’net, sürekli olarak Tanrı’dan uzaklaşmaktır” demişti.

     Bugün yayımlanan söyleşide ilgi çekici bir başka kısım da, Papa’nın evrenin yaratılışıyla ilgili sözleri oldu. Scalfari, Adem ve Havva’nın Cennet’ten kovulması hikâyesine atıfla, “Onların göklerdeki Cennet’ten kovulması aslında yaratılışları mı demek oluyor? Yaradılış bu mu?” diye sordu. Papa’nın bu soruya şöyle cevap verdiği belirtildi: “Yaratılış bu şekilde gerçekleşmez. Yaratıcı, yani Tanrı tüm evreni ve enerjiyi yarattı. Ve bu enerji, Tanrı’nın yeryüzünü, dağları, denizi, yıldızları, galaksileri ve canlıları, hatta parçacıkları ve atomu, kutsal doğanın hayat verdiği çeşitli türleri yaratmak için kullandığı enstrümandır.” Papa ayrıca, “Her bir canlı türü, binlerce hatta belki milyarlarca yıl sürer ama sonra yok olur… Yok olan türlerin yerini yeni türler alır. Bu değişimi yöneten de yaratıcı Tanrı’dır” dedi.

     Papa’nın özellikle Cehennem’le ilgili alıntılanan sözleri tepkilere yol açtı. Daha önce de Papa Franciscus’a yönelik sert eleştirilerde bulunmasıyla tanınan gazeteci Antonio Socci, Papa’yı “sapkın tezleri savunmakla” suçladı. Socci, sosyal medyada yazdığı mesajda, “Daha önce de Scalfari Bergoglio’nun (Papa Franciscus) Cehennem’in olmadığını düşündüğünü yazmıştı. Biz de Bergoglio’dan bu ağır sözleri yalanlamasını istemiştik. Ama O bunu asla yapmadı ve bugünkü söyleşisinde de bunu açıkça doğruladı” dedi. Socci, piskopos ve kardinalleri Papa’ya karşı seslerini yükseltmeye çağırdı ve “Böyle sapkın tezleri öğreten bir kişi nasıl papalık koltuğunda kalabilir?” diye sordu.

     Bazı sosyal medya kullanıcıları da Papa’ya “kafir” ve “ateist” gibi yakıştırmalarda bulundu.

     Bazıları da, Scalfari’nin yaşı ve söyleşiyi kaydetmemesine vurgu yaparak Papa’nın sözlerini yanlış aktarmış olabileceğine dikkat çekerek, “Fakat bu durumda Papa neden Scalfari’ye mülakat vermeye devam ediyor?” diye sordular.

     LA REPUBBLICA, AJANSLAR

     31 MART 2018

 

535 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir