İnsan Vücûdunda Yeni Bir Organ Bulundu

 

isediyani

İnsan vücûdunda daha önceden bilinmeyen bir organ bulundu. Bilim insanları, bu keşifle kanser araştırmalarında ilerleme kaydetmeyi umuyor.

 

     İnsan vücûdunda daha önceden bilinmeyen bir organ bulundu. Bilim insanları, bu keşifle kanser araştırmalarında ilerleme kaydetmeyi umuyor.

     ABD’de yapılan yeni bir araştırma, insan vücûdunda daha önce keşfedilmemiş bir organın bulunmasıyla sonuçlandı. “İnterstisyum” olarak adlandırılan organın, vücûdda “şok emici” olarak görev yaptığı ve dokuları korumaya yardımcı olduğu belirtildi. Böylece vücûdumuzdaki organ sayısı 80’e yükseldi.

     Günümüzde anatomiyle ilgili birçok bilgi günyüzüne çıkmış olsa da, keşfedilmeyi bekleyen belki de “sayısız” bilinmezler bulunuyor. New York Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, insan vücûdunda daha önce keşfedilmeyen bir organın varlığını ortaya koydu: İnterstisyum.

     Yeni keşif insan vücûdunun daha iyi anlaşılmasına yardım edeceği gibi, bilim insanlarının, kanserin vücûdun bazı bölgelerini nasıl ele geçirdiğini ve buralarda yayıldığını anlamasını kolaylaştıracak. Araştırmayı yapan ekip, organın yeni keşfedildiğini ve tüm vücûdda bulunduğunu, ancak bugüne kadar tanımlanamadığını kaydetti. Bilim insanları, dokular arasında sıvı kaplı ağın yeni bir organ olduğunu keşfetti.

     İnterstisyum adlı organın deri altında bulunduğu ve tüm vücûdu kapladığı belirtildi. Diğer organ ve kaslarla bağlantıda bulunan organın, vücûddaki en büyük organlardan biri olabileceği bildirildi. Birbiriyle bağlantılı kompartımanlardan oluşan bu bölümler, derinin en üst tabakasında bulunan ve hareket halindeki sıvıya evsahipliği yapan bir tür “otoyola” benzetildi. İnterstisyumun sindirim sistemi, akciğerler ve üriner sistemi kapladığı, atardamarları, toplardamarları ve kaslar arasındaki bağdokuları çevreleri bildirildi.

     İnsan vücûdunun büyük oranda sıvıdan meydana geldiği biliniyor. Bu sıvının yarısından fazlasının hücrelerin içinde bulunduğu, bir diğer kısmının kalpte, kan damarlarında, lenf düğümlerinde ve lenf damarlarında bulunduğu belirtiliyor. Geri kalan kısmının ise dokular arasında olduğu biliniyor. Araştırmacılar, işte dokular arasındaki sıvı taşıyan bu ağın ayrı bir organ olduğunu ortaya koydu. Ve bu organın, insan vücûdunda yer alan en büyük organlardan biri olabileceği aktarılıyor.

     AJANSLAR

     28 MART 2018

 

693 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir