Avrupa’ya Turuncu Kar Yağdı

 

isediyani

Avrupa’nın doğusuna turuncu renkte kar yağdı…

 

 

 

     Avrupa’nın doğusunda bugünlerde turuncu renkli kar fotoğrafları sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasında yerini aldı.

     Rusya, Bulgaristan, Ukrayna, Romanya ve Moldova’dan gelen bu görüntüler sosyal medyada paylaşım rekorları kırarken, büyük şaşkınlık yarattı. Meteorologlar bu fenomene, Sahra Çölü’nden gelen bir toz bulutu ile kar ve yağmurun karışmasının neden olduğunu açıkladı.

     Rusya’nın Soçi kentindeki kayak merkezinden gelen fotoğraflar ise sepya filtreden geçirilmiş gibiydi. Çöl tozunun kar veya yağmur olarak yere düşmesi ile oluşan bu görüntülere beş yılda bir rastlanabildiği belirtiliyor.

     Kuzey Afrika kaynaklı “Sahra tozu” adı verilen toz taşınımının Türkiye’de de yaşanması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Afrika kaynaklı toz oluşumunun kuvvetli hava akımları ile taşınarak sabah ilk saatlerden itibaren Ankara’da da gece saatlerine kadar etkili olması bekleniyor. Toz taşınımının her yıl yaşanan bir olay olduğunu kaydeden TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, “Sahra tozu” adı verilen bu tozların her yıl Türkiye üzerinden Avrupa’ya gittiğini söyledi. Bozoğlu birkaç gün önce de Ankara’da yaşanan toz taşınımıyla ilgili şu uyarılarda bulunmuştu: “Doğa anlamında müthiş bir gelişme, doğanın kendini yenilemesi anlamına geliyor. Ekosistem bütünlüğü açısından da oldukça memnun edici. Fakat bu tozlar insan sağlığı için ciddi problemler oluşturuyor. İçerisinde mikrop barındırıyor. Mikrobiyolojik anlamda hastalık yapma riski bulunuyor. Aynı zamanda astım, KOAH gibi nefes problemi yaşayan ve alerjik hastalığı olan insanlar için risk oluşturuyor. Etkilenme oranını azaltmak için, süreç tamamlanınca evleri ve balkonları yeniden temizlemek gerekiyor.”

     AJANSLAR

     26 MART 2018

 

321 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir