Kars’ta Peynir Müzesi Kuran Muhteşem Kadın: Zümran Ömür

 

isediyani

Kars (Qerıs) il merkezine bağlı Boğatepe (Zavot) köyünde muhteşem bir kadın yaşıyor: Zümran Öğüt.

 

 

     Kars (Qerıs) il merkezine bağlı Boğatepe (Zavot) köyünde muhteşem bir kadın yaşıyor: Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı Zümran Öğüt.

     Sular seller gibi Fransızca konuşarak herkesi şaşırtan, devamında ise düzgün Türkçe’siyle yaşadığı Kars’ın Boğatepe (Zavot) köyünde kadının toplumda daha fazla yer alması, kendi ayakları üzerinde durması için yaptıklarını anlatmasıyla bir anda kalplerimize dokunan Zümran Ömür, herkese örnek olması gereken güçlü kadınlarımızdan biri.

     46 yaşında üç çocuk annesi ve ilkokul mezunu olan Zümran Ömür, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’nin başkanı. Bu dernek, tıbbî bitkiler üzerine. Boğatepe köyünde 650 bitki çeşitliliği olduğunu söyleyen Zümran Ömür, bunun farkına vararak 2007 yılında derneği kurduklarını belirtiyor. Dernek ise 45 kadın, 15 erkek üyeden oluşuyor.

     Hindistan’dan Vinot Kumar isimli bitki doktorunu misafir eden Boğatepe köyü kadınları, bu doktor sayesinde köylerindeki endemik bitki türlerini öğrenmişler. Ardından Türk uzman hekimler gelip, bu bitkileri nasıl kurutmaları gerektiğini ve tıbbî değeri olan kremler ve yağlar üretmeyi öğretmiş. Bitki literatürünü iyi kavrayabilmek için bir sene Fransızca eğitim almışlar.

     Aldıkları eğitimlerle 35 tür tıbbî bitkinin nasıl kurutulduğunu ve onlardan nasıl yararlanabileceklerini öğrendiklerini söyleyen Zümran Ömür, eğitimler sırasında kırsaldaki kadınların doktora gittiğinde bile kendisini ifade edemediğini fark ettiklerini, bunlar için iletişim kursları, sağlık kursları, beslenme kursları aldıklarını da anlatıyor.

     Tam bir yıl boyunca aldıkları Fransızca eğitim sayesinde de köylerinde ekoturizme başlamışlar. Ayrıca öğrendikleri Fransızca, peynir üretiminde de çok işlerine yaramış. Nitekim Fransa’da da peynir üretimi çok fazla. “Üretmeyen toplum mahvolmaya mâhkumdur” diyen Zümran Hanım, bu yüzden kadınlar olarak üretime çok önem verdiklerini söylüyor. Yaz aylarında 3 – 4 günlük bir programa dahil olup bitki türlerini, nasıl kurutulduklarını, hangisinin ne işe yaradığını dilerseniz size anlatıyor, köyün kadınları sizi köy evlerinde misafir ediyorlar.

     2010 yılında Kars’ın meşhur 32 tür peynirinin gelecek nesillerine aktarılması için bir de peynir müzesi kurmuş Zümran Hanım ve arkadaşları. Burası aynı zamanda Türkiye’nin ilk peynir müzesi. Burada gravyer, eski kaşar, Türkmen saçak, Malakan, tulum, otlu, kelle, tel, çürük, çanak gibi birçok peyniri görebiliyorsunuz. Üstelik bu peynirlerin bir benzeri dünyanın hiçbir yerinde yok ve hepsi tescilli. Müzenin amacı ise kaybolmaya başlayan peynir türlerini kurtarmak, üretim süreçlerini korumak, bu süreçte gıdalara nelerin tat verdiğini bulmak, Kars bölgesindeki peynirin hikâyesini anlatmak, ürünleri dünyaya tanıtmak.

     Kars gravyerinin çıkış yeri olan Boğatepe köyünde yer alan bu müzeyi gezip peynir üretimi hakkında eğitim alabiliyor, tadım yapabiliyor ve bu özel peynirlerden satın alabiliyorsunuz.

     “Atatürk bize seçme ve seçilme hakkımızı vermiş, evde mi otursaydık?” diyen, “Kadının yeri eşinin arkası ve önü değil, yanıdır” diyerek kadınları daha fazla toplum hayatına dahil etmek için elinden geleni yapan, üreten, üreten herkese destek vermekten çekinmeyen, gelecek nesillere doğanın sunduğu bitkilerle sağlıklı bir yaşam bırakmak isteyen Zümran Ömür’ü takdir etmemek ve ayakta alkışlamamak elde değil.

     HABER BİLİM TEKNOLOJİ

     21 MART 2018

 

425 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir