“Göbeklitepe’ye Beton Döküldü” İddiâlarına İlişkin Bilim Kurulundan Açıklama

 

isediyani

Son günlerde ortaya atılan “Göbeklitepe’ye beton döküldü” iddiâlarına ilişkin TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ardından Göbeklitepe Bilim Kurulu’ndan da bir açıklama geldi.

 

     Son günlerde ortaya atılan “Göbeklitepe’ye beton döküldü” iddiâlarına ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ardından Göbeklitepe Bilim Kurulu’ndan da bir açıklama geldi. Göbeklitepe Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmi Karul, yol inşâsında kalıcı bir tahribat meydana gelmediğini savundu ve “İş makinelerinin bulunması zorunluydu” dedi.

     Şanlıurfa (Riha) il topraklarındaki Göbeklitepe (Xrabe Reşk) arkeolojik alanındaki kazıları ölümüne dek devam ettiren Alman arkeolog Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt’in ortaya attığı “Göbeklitepe’de arkeolojik alana beton döküldü” iddiâsına bakanlıktan sonra bilim kurulundan da açıklama geldi. Prof. Dr. Necmi Karul, Göbeklitepe’de arkeolojik kazıların devam ettiği esnada projenin uygulamaya sokulması ve sonrasında çok bileşenli bir yapı tarafından devam edilmesinin çeşitli sorunlara yol açtığını söyledi. Prof. Karul şöyle devam etti: “Sözkonusu koruma örtüleri Prof. Dr. Klaus Schmidt tarafından projelendirilmiş, Avrupa Birliği (AB)’nin desteklediği bir fon ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ihale edilmiş, aynı dönemde yine kazı ekibi tarafından Şanlıurfa Koruma Kurulu’ndan onay alınmıştır. Bugün çalışmalar Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi işbirliğinde sürdürülmekte. Projeden doğrudan Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerektiğinde Koruma Kurulu, AB adına denetleyici müşavir firma, Alman Arkeoloji Enstitüsü temsilcisi ve yüklenici firma sorumlu.” Prof. Dr. Klaus Schmidt’in ölümünün ardından sürece Göbeklitepe Bilimsel Danışma ve Eşgüdüm Komisyonu’nun dahil edildiğini aktaran Karul, “Komisyon, medyada belirtilenin aksine, üç bilim insanının yanısıra yukarıda sayılan tüm kurumların temsilcilerinden oluşuyor” dedi. Uygulama projesinin denetiminin ise müşavir firma, Alman Arkeoloji Enstitüsü temsilcisi ve Koruma Kurulu’nun sorumluluğunda olduğunu belirten Karul, Eşgüdüm Komisyonu’nun toplantılarında proje aşamasında öngörülemeyen sorunların tespit edilerek arkeolojik alana zarar vermeyecek bir çözüm arayışına gidildiğini söyledi.

     Prof. Dr. Karul, Göbeklitepe’deki yol inşâsı için şunları kaydetti: “Medyaya yansıyan yol inşası 2014 yılında, kazı ekibi aktif olarak çalışmalarına devam ederken Şanlıurfa Koruma Kurulu’na önerilen ve kabul edilen ancak uygulaması bu aşamada gerçekleştirilen bir çalışma. Sözkonusu yol, ziyaretçi otobüslerinin arkeolojik alana çok yaklaşmaması için park alanı ile müze alanı arasındaki 1 km’lik servis yolu. Bölgenin sıcaklığı, yaşlı ve engelli insanlar düşünüldüğünde kaçınılmaz bir durum; nitekim sadece burası için değil UNESCO da erişebilirliği önemsiyor, hatta 2017 yılında yaptıkları denetimde bu yolun iyileştirmesini talep ettiler. Elbette arkeolojik alanın içerisine uzanan böyle bir yolun gerek alanın, gerekse peyzajın önüne geçmemesi için doğal malzemeler kullanılarak yapılması tercih edilmelidir. Ancak, kullanılan malzeme toprak ve anakaya yüzeyinin üzerinde ve jeotekstil serilerek alanla ilişkisinin kesildiği anlaşılıyor. Dolayısıyla kalıcı bir tahribata neden olmadan istenildiğinde sökülerek yeniden yapılması mümkün. Fotoğraflarda görülen iş makinelerinin çok daha büyükleri, sadece bu alanda değil koruma çatılarının olduğu kesimde de kullanıldı. Bu durum gerek arazi koşulları, gerekse projenin konstrüksiyonu bakımından zaten zorunludur.”

     GÖBEKLİTEPE BİLİM KURULU, SEDİYANİ HABER

     23 MART 2018

 

495 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir