“Göbeklitepe’ye Beton Döküldü” İddiâsına Bakanlık’tan Açıklama

 

isediyani

Son günlerde ortaya atılan “Göbeklitepe’ye beton döküldü” iddiâlarına TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yazılı yanıt geldi…

 

 

 

     Dünyanın en eski tapınağı olan ve dînlerin beşiği konumundaki Göbeklitepe (Xrabe Reşk) ile ilgili olarak son günlerde ortaya atılan korkunç iddiâlara ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Şanlıurfa (Riha) ili topraklarından bulunan Göbeklitepe (Xrabe Reşk) ile ilgili ortaya atılan “Göbeklitepe’ye beton döküldü” iddiâlarına cevap verildi: “Bilimsellikten uzak ve maksatlı.”

     Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’deki kazıları vefatına kadar devam ettiren Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, kazı alanına beton döküldüğünü duyurmuştu. Çiğdem Köksal Schmidt, bu iddiâyı kendi kişisel İnstagram hesabından yapmıştı.

     TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu olaya ilişkin bir yazılı açıklama yapıldı. “İddiâlar mesnetsiz ve bilimsellikten uzaktır” denilen açıklamada, “Bakanlığımız, en kısa sürede uzmanlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetle Göbeklitepe’deki çalışmaları yerinde inceleyerek, sözkonusu iddiâların asılsız olduğunu kamuoyunun bilgisine sunacaktır” ifadelerine yer verildi.

     Bakanlık açıklamasının tamamı şöyle:

     “Göbeklitepe’de gerçekleştirilen tüm çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı gözetimi altında yapılmaktadır. Sosyal medya paylaşımlarında ve bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde iddiâ edildiği gibi, alandaki tarihî yapılara zarar verilmesi gibi bir durum kesinlikle sözkonusu değildir. İddiâlar mesnetsiz ve bilimsellikten uzaktır.

     Bakanlığımız, en kısa sürede uzmanlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetle Göbeklitepe’deki çalışmaları yerinde inceleyerek, sözkonusu iddiâların asılsız olduğunu kamuoyunun bilgisine sunacaktır.”

     TÜRKİYE CUMHURİYETİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI, SEDİYANİ HABER

     21 MART 2018

 

403 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir