Kimsenin Canı Acımıyor mu? Dînlerin Beşiği Göbeklitepe’ye Beton Döktüler…

 

isediyani

Dünyanın en eski tapınağı olan ve kültür sanat alanında en önemli yapılar arasında gösterilen Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’ye beton döküldüğü iddiâ edildi.

 

 

 

     Dünyanın en eski tapınağı olan ve kültür sanat alanında en önemli yapılar arasında gösterilen, Kürdistan’ın Şanlıurfa (Riha) ilinde bulunan Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’ye beton döküldüğü iddiâ edildi.

     Önemli değişikliklere yol açan kazı çalışmalarının başkanlığını yapan Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, tarihî alana beton döküldüğünü İnstagram hesabından açıkladı. Klaus Schmidt, geçen yıllarda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

     Çiğdem Köksal Schmidt, “Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?” diyerek sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Burası Göbeklitepe. Taze beton dökülen alanın yanı başında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinâlarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimarî kalıntıların 3 m ilerisinde. Orada yüzeyde birşey görmeyince altında da birşey yok sanıyorlar” diye yazdı. Schmidt açıklamasının devamında ise şu ifadeleri paylaştı: “Orada da 15 cm derinlikte anakaya üzerinde Neolitik Dönem’e ait izler var. 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler. Neden? Başka bir güzergâh saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergâh tam da Klaus’un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. ‘Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, sit alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız’ demişlerdi, Klaus hayatta iken. O’nun yapılmasını istemediği, Göbeklitepe’yi tahrip edeceğini bildiği herşeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbeklitepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar ‘Doğuş yol’ yapıyor, ‘proje böyle’ diyorlar. Bir tane arkeolog, bakanlık temsilcisi, müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak bakanlık temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine sit alanlarında süresiz dolaşım ve ‘ne istersen onu yap’ izni mi veriliyor?”

     İNSTAGRAM

     20 MART 2018

 

722 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir