Varto’nun Gururu Millî Atlet Emine Akbingöl, Köyde Dünya Şampiyonası’na Hazırlanıyor

 

isediyani

Şampiyonlukları bulunan millî sporcu: “11 kardeşiz, kalabalık bir aileyiz. Her yaz yaylaya gidiyorum. Anneme ev işlerinde yardım ediyorum. Hayvanlarla uğraşıyorum. Muş’ta okula gidiyorum. Hafta sonu eve geldiğimde babama yardım ediyorum. Saman taşıyorum ve koyunlara bakıyorum.”

     Muş (Mıj) ilimizin Varto (Gûmgûm) ilçesine bağlı Haksever (Habiban) köyünde yaşayan 18 yaşındaki millî atlet Emine Akbingöl, Temmuz ayında Finlandiya’da yapılacak olan Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası’na hem stadyumda hem de köyünde hazırlanıyor. 13 nüfûslu ailenin sporcu kızı Emine, yaşadığı bölgenin zorlu coğrafyasında antrenmandan sonraki boş zamanlarında besicilik yapan ailesine yardımcı oluyor.

     Emine Akbingöl, 12 yaşında eğitim gördüğü okulda görev yapan beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle spora başladı ve 16 yaşında millî sporcu oldu. Şu anda Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu öğrencisi olan Emine kızımız, antrenörler eşliğinde stadyumdaki çalışmalarını da aksatmadan sürdürüyor.

     Sırbistan’da düzenlenen Yıldızlar Balkan Şampiyonası’nda 1500 m’de birinci, Çekya’da düzenlenen Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nda 3000 m’de birinci ve Portekiz’de düzenlenen Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonası’nda da ikinci olan Fenerbahçe kulübünün sporcusu Emine Akbingöl, 10 – 15 Temmuz 2018 günlerinde Finlandiya’da yapılacak olan Dünya Gençler Şampiyonası’nda şampiyonluğu hedefliyor.

     Köyde yaşayan ve kalabalık bir ailenin çocuğu olan Emine’nin katıldığı birçok yarışmada dereceleri bulunuyor. “Spora severek başladım. Zor bir iş ama seviyorum” diyen Emine kızımız, “En büyük destekçim ailem. Onlar sayesinde koşuyorum ve böyle güzel dereceler aldım. İki yıldır Fenerbahçe kulübünde yarışıyorum. Kulüp maddî ve manevî her konuda bana destek oluyor. Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyorum. Amacım Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etmek. Bunun için de haftanın yedi günü antrenman yapıyorum. Hafta sonu eve gidiyorum. Köyde hem antrenman yapıyorum, hem de aileme yardım ediyorum” sözleriyle duygularını ifade etti.

     SAMAN TAŞIYOR VE KOYUNLARA BAKIYOR

     Yaşadığı köyde hafta sonları besicilik yapan ailesine her konuda yardımda bulunduğunu anlatan Emine Akbingöl, şunları söyledi: “Spora başladığımda maddî durumumuz yetersizdi. Kulüpten 2 yıldır maddî destek alıyorum. 11 kardeşiz, kalabalık bir aileyiz. Babam hepimize bakmak zorunda. Babam hayvancılıkla uğraşıyor. Okuyan kardeşlerime elimden geldiğince maddî yardım ediyorum. Babamın yükünü hafifletiyorum. Hayvanlarımız var. Her yaz yaylaya gidiyorum. Anneme ev işlerinde yardım ediyorum. Hayvanlarla uğraşıyorum. Muş’ta okula gidiyorum. Hafta sonu eve geldiğimde babama yardım ediyorum. Hiç çekinmeden saman taşıyorum ve koyunlara bakıyorum.”

     Köyde antrenman yaptığında 12 yaşındaki otizmli kardeşinin de kendisiyle koştuğunu belirten Emine, “Benim için çok güzel ve keyifli bir antrenman oluyor. Kardeşimden de çok güzel destek alıyorum” ifadelerini kullandı. Üniversite 1. sınıf öğrencisi olduğunu aktaran Emine Akbingöl, öğretmen olmayı çok istediğini söyledi. Kız çocuklarının okumasının çok önemli olduğunu anlatan Emine, “Hedefim benim gibi yetenekli kızları keşfetmek. O yetenekleri keşfedip yanıma alıp çalıştırmak istiyorum. Benim gibi başarılı olup, hayatlarını kurtarsınlar. Kendilerine güvensinler” değerlendirmesinde bulundu.

     Emine’nin babası Cemil Akbingöl de kızını her zaman desteklediğini kaydederek, “Emine ile çok gurur duyuyorum. Kızımın her zaman arkasındayım” diye konuştu.

     Sediyani Haber olarak bizler de Emine kızımızı tebrik ediyor, hem okul hayatında hem spor hayatında üstün başarılar diliyoruz.

     VARTO HABER, SEDİYANİ HABER

     19 MART 2018

 

932 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir